Marcin Napiórkowski

Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, doktor habilitowany. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową, kulturą popularną i wernakularną („czyli różnymi oddolnymi praktykami realizowanymi poza głównym nurtem przez amatorów i majsterkowiczów”).
 /
/

W 2006 roku ukończył studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim, dwa lata póź-niej socjologię (tamże), a w 2010 roku obronił doktorat z filozofii w Polskiej Akademii Nauk. W roku 2015 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych jako kulturoznawca. W latach 2013 i 2014 był stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a między 2014 a 2016 – laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wy-bitnych młodych naukowców.

Jest pracownikiem Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury oraz wykład dla obcokrajowców chcących poznać polską kulturę pt. „Poland 101: Beginner’s Guide to Polish Culture, History and Society”.

Część wyników swoich dociekań przedstawił w książkach: „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni” oraz „Powstanie Umarłych. Historia pamięci 1944-2014”. Prowadzi również bloga „Mitologia Współczesna” dotyczącego analizy zjawisk kultury, które pełnią dziś funkcję mitów. Obecnie pracuje nad książką na temat mitologii późnego kapitalizmu, któ-rej zarówno bohaterami jak i twórcami są m. in. towary, marki i konsumenci.

Wspólnie z Karolem Majkiem opracował Generator Teorii Spiskowych, który według twórców jest w stanie stworzyć dowolną teorię spiskową w oparciu o model powstały po analizie już istniejących teorii.

Od 2014 r. kieruje projektem badawczym „Współczesna polska kultura wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć – wyobraźnia – praktyki oporu” realizowanym wspólnieprzez Uniwersytet Warszawski, University of Michigan i Pennsylvania State University. W latach 2015-2016 realizował też projekt „Pamięciowy wymiar transformacji ustrojowej w świetle uchwał komemoratywnych Parlamentu RP podejmowanych w latach 1989-2014”

Marcin Napiórkowski jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. W przeszłości jego teksty można było przeczytać w „Znaku”, „Więzi” czy „Kulturze Współczesnej".
 
Jego teksty, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu Marcina Napiórkowskiego - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]