Reklama

Małe firmy chcą bardziej przyjaznych podatków

Małe firmy chcą bardziej przyjaznych podatków

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Uproszczona ewidencja podatkowa dla mikrospółek, prosty i efektywny kredyt podatkowy w podatku dochodowym, zmniejszenie obciążeń – to tylko niektóre z propozycji Rady Podatkowej PKPP Lewiatan dla małych i średnich przedsiębiorstw.
W

Wszystkie rekomendacje znalazły się w specjalnie przygotowanym wydawnictwie „Model podatkowy dla MSP”. To wynik konsultacji i badań Rady Podatkowej przeprowadzonych w trakcie ponaddwuletniego projektu „Świadomy podatnik”. Jak podkreślają eksperci Lewiatana, rozwiązania te zostały skonfrontowane z dotychczasowym dorobkiem badawczym i analitycznym m.in. Ministerstwa Finansów, Komisji Europejskiej oraz doktryny i doświadczeń PKPP Lewiatan. Założenia „Modelu podatkowego dla MSP” przedstawione zostały w Sejmie na specjalnym seminarium „Prostsze podatki – szybszy rozwój”, zorganizowanym pod patronatem Dariusza Rosatiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych wśród MSP przez Lewiatana w ramach projektu „Świadomy podatnik”, 64,6 proc. małych firm i 73,8 proc. średnich uważa, że wysokość obciążeń w podatkach dochodowych (PIT i CIT) utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie 57,4 proc. małych firm i 60,4 proc. średnich jako utrudnienie wskazuje nieprzejrzystość i niejednoznaczność przepisów o podatkach dochodowych oraz o VAT.
Dyrektor generalny PKPP Lewiatan Lech Pilawski zwraca uwagę na rolę przedsiębiorczości w Polsce. Podkreśla, że firmy wytwarzają ok. 3/4 polskiego PKB, a ich inwestycje są trzy razy większe niż inwestycje samorządów. Wyjaśnił, że w sumie mamy ok. 1,7 mln aktywnych przedsiębiorców, choć zastrzegł, że zarejestrowanych jest zdecydowanie więcej. 78 proc. firm przynosi zyski. Pilawski dodaje, że mimo iż dane te świadczą o sile firm, to nie udaje im się doprowadzić do tego, by prawo tworzone w Polsce było lepsze i nie niosło dla nich ogromnego ryzyka. – Całe prawo tworzone jest pod kątem marginesu, który działa na obrzeżach prawa lub w niezgodzie z prawem. Nie chcemy, żeby tak było – mówi. Zaznacza też, że złe prawo w sferze podatków nie tylko obciąża firmy, ale powoduje, że narasta szara lub czarna strefa w gospodarce. – Żaden uczciwie działający przedsiębiorca nie wygra z tymi, którzy działają w szarej lub czarnej strefie. To jest dziś największe zagrożenie dla firm, które chcą działać w zgodzie z prawem – twierdzi Pilawski.
Proponowane przez ekspertów PKPP Lewiatan zmiany zakładają m.in. brak negatywnych skutków dla podatnika w przypadku wcześniejszego rozpoznania obowiązku podatkowego oraz brak sankcji za odliczenie podatku naliczonego w przypadku, gdy podatek należny został ustalony błędnie. W pierwszej zmianie, dobrym, rekomendowanym rozwiązaniem byłoby zwolnienie na podstawie przepisów ordynacji podatkowej podatnika MSP z sankcji (odsetkowych i karno-skarbowych – podobnie jak w przypadku zastosowania się do interpretacji podatkowej) za wcześniejsze rozpoznanie obowiązku podatkowego (o ile podatek zostałby uiszczony).
Wśród propozycji jest też możliwość rozliczenia dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej osoby fizycznej ze stratą z innych źródeł. MSP mogłyby korzystać z preferencji stricte fiskalnej, pozwalającej rozliczyć dochód lub stratę z działalności gospodarczej np. z dochodem ze stosunku pracy, albo dochodem lub stratą z kapitałów pieniężnych.
Działacze Lewiatana chcieliby także zniesienia obowiązku wykazania we wniosku o wydanie interpretacji ogólnej niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach, interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe, organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych.
Zdaniem Rady Podatkowej Lewiatana, bardzo ważny dla małych firm jest kredyt podatkowy. Może on być rozwiązaniem bardzo efektywnym dla nowopowstałych podmiotów, o ile jego reguły będą przejrzyste i czytelne. Według rekomendacji Rady Podatkowej kredyt powinien zawierać prawo do odroczenia płatności całości podatku w pierwszym roku działalności oraz brak obowiązku wpłacania zaliczek w podatku dochodowym, możliwość zastosowania dostępnych dla wszystkich podatników odliczeń i ulg w odniesieniu do podstawy opodatkowania obliczonej za pierwszy rok działalności i odroczonego podatku, możliwość rozliczenia podatku w kolejnych pięciu latach podatkowych, brak obowiązku zatrudnienia określonej liczby osób, możliwość stosowania równocześnie wyboru metody progresywnej, jak i liniowej, brak wymogów co do osiągania minimalnego poziomu przychodu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]