Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dodatek: Magazyn Literacki: Przybornik z Przybory (7-9/2016)
Dodatek "Magazyn Literacki: Przybornik z Przybory (7-9/2016)" ukazał się wraz z numerem:
TP 44/2016
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
Moje story
Bartosz Minkiewicz
Delikatna irytacja polityczno-poetycka
Piotr Śliwiński
Wiersze zjawiają się niespodziewanie, szczególnie w sytuacjach niekonwencjonalnych, gdy szuka się przeciwwagi dla aroganckiego bełkotu władzy. Na przykład na…
Turniej Kultur
Inga Iwasiów
Problem polega na tym, że nigdy nie było żadnej Polski A. Przez 25 lat ledwo omówiliśmy minimum liberalne w kwestiach równości, reprezentacji czy warunków…
Od mowy do ekonomii
Joanna Olech
Złota Róża za bombonierkę
Stanisław Bajtlik
2 października, na zakończenie XX Warszawskiego Festiwalu Nauki, wręczono Nagrodę Złotej Róży. W tym roku otrzymali ją Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda,…
Poznańskie na wskroś
Stanisław Zasada
Historia Wydawnictwa Poznańskiego jest nierozerwalnie połączona z powojennymi dziejami Polski – od czasów odwliży aż po brutalne lata transformacji.
Niespieszny wszechświat opowieści
Jan Balbierz
Kilkusetstronicowe opowieści Javiera Maríasa to w istocie kameralne dramaty. Dominuje erotyczne napięcie, demony przeszłości i tajemne motywacje, prowadzące do…
Socjologia na gorąco
Marcin Żyła
Bauman w kontekście kryzysu migracyjnego przywołuje zasadę wzajemnej gościnności Kanta, zapowiadającą świat, w którym ludzie „będą musieli ścierpieć się obok…
Niewczesne żale, próżny trud
Weronika Szwebs
Wydawca „Interwencji 2” Houellebecqa przekonuje, że książka stanowi „oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności”. Trafnym słowem jest tu…
Ofiarowanie
Jerzy Franczak
Oates zyskuje uznanie zarówno pożeraczy fabuł, jak i wybrednych krytyków, bo umiejętnie zasypuje przepaść pomiędzy literaturą popularną a wysoką.
Łomot
Michał Sowiński
Historia dla Twardocha to w najlepszym razie wdzięczny rezerwuar gadżetów. Naprawdę interesują go wyłącznie fantazje na temat patriarchalno-mizoginicznego…
Ironista nie bez reszty
Katarzyna Trzeciak
Ostrożność Wallace’a czyni z niego ironistę niekompletnego, którego chciałoby się zapytać: „co myślisz?”, licząc na nieironiczną odpowiedź.
„Jeremi Przybora – Czat”
Grzegorz Uzdański
Pavel mniej znany
Tomasz Fiałkowski
Ota Pavel (1930–1973), autor genialnych opowiadań, powstałych w ramach terapii psychiatrycznej, był komentatorem sportowym radia czechosłowackiego; pierwszy…
Śladami Chazarów
Tomasz Fiałkowski
Kaganat Chazarski – państwo na rubieżach Europy, między Morzami Czarnym i Kaspijskim, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe, przez blisko trzy stulecia…
Inne głosy
Grzegorz Jankowicz
Álvaro de Campos to jeden z heteronimów Fernando Pessoi, czyli fikcyjna postać, której portugalski pisarz wymyślił biografię oraz napisał w jej imieniu wiersze…
Wzruszenie ramion
Katarzyna Trzeciak
„Jest to niedziela ich życia, która wszystkich zrównuje i usuwa wszystko, co złe; ludzie, którzy mogą być tak z całego serca weseli, nie mogą być naprawdę na…
Księga opowieści
Michał Sowiński
Książka Justyny Dąbrowskiej to zbiór 15 wywiadów z czołowymi postaciami polskiej kultury i nauki, których autorka nazywa swoimi mistrzami.
Jazzowy zaduch
Michał Sowiński
Santiago Biralbo – jazzowy pianista, który od lat grywa pod pseudonimem w podrzędnej knajpie w Madrycie – opowiada narratorowi powieści skomplikowaną i pełną…
Włoski Joyce
Jerzy Franczak
Utwór włoskiego pisarza, opublikowany po raz pierwszy w 1941 r., zadziwia i niepokoi.
Podróż zbiorowa
Jerzy Franczak
W 1979 r. Georges Perec opublikował „Podróż zimową” – opowiadanie o profesorze literatury, który odkrywa dzieło zapomnianego geniusza, Hugona Verniera.
20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
TP
27–30 października 2016, ul. Galicyjska 9
Przybornik z Przybory
Grzegorz Uzdański
U Przybory najważniejsza i najciekawsza jest nieskrępowana zabawa absurdem, która do dziś pozostaje niedoścignionym wzorcem, i to nie tylko dla komików.
Nieporównany Pan B.
Jan Gondowicz
Autokanibalizm Wasowskiego i Przybory podkręcał surrealny potencjał Kabaretu Starszych Panów, polegający na niepowtarzalnym połączeniu nostalgii i umowności,…
Magazyn Literacki „Książki w Tygodniku”
Tomasz Fiałkowski
Przybornik z Przybory