Reklama

Lwy są niebieskie

Lwy są niebieskie

17.12.2007
Czyta się kilka minut
Za młodu chciałem być furmanem, piłkarzem, architektem. Dojrzałem jednak iwiem, że wżyciu nie tylko odobrą posadę chodzi. Nigdy nie pasjonowałem się chemią, lecz dziś wiem, że chciałbym być Jackiem Klinowskim.
J

Jest profesorem na Uniwersytecie Cambridge. Moim faworytem do nagrody Nobla w dziedzinie "Życie". Zresztą na Nobla z chemii też ma wielkie, jak twierdzą znawcy przedmiotu, szanse. Chodzi bodajże o sita molekularne... Ale ja nie o tym.

Pamiętam uroczystą kolację w jadalni Peterhouse, najstarszego college’u w Cambridge, wydaną z okazji nadania Jackowi tytułu profesora, czyli objęcia drugiej posady. Wina były najprzedniejsze, może i dlatego, że Jacek był akurat w tym czasie odpowiedzialny za stan piwnic college’u. Zdawało mi się nawet, że nosi spory klucz na piersi. Przy moim stoliku siedzieli jego studenci i kilka postaci, dzięki którym pojąłem, co w Anglii znaczy słowo "ekscentryk". Wszyscy mieli długie, siwe włosy i ascetyczne rysy. Zjeździli cały świat, wykładając na uniwersytetach od Kyoto po Buenos Aires, publikowali regularnie w "Science" i "Nature"....

8261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]