Logika życia

Człowiek błąkający się bez celu po ścieżkach swojego życia byłby największą komedią na scenie Wszechświata.

29.12.2014

Czyta się kilka minut

Claude Monet, Droga we mgle (WikiArt.org)

Życie bez celu może być tylko wegetacją albo nieustannym gwałceniem swojego rozumu, by nie myśleć, z zamkniętymi oczyma skakać z jednego dnia w drugi.

Chrześcijańska sztuka życia zapewnia nam możność godnego życia, ponieważ mówi, że ludzkie życie ma cel. Dlatego chrześcijańska sztuka życia jest optymistyczna. Wiem, że ciąg moich dni nie jest urwanym łańcuchem,  który  niczego  nie  wiąże.  Idę  pewnie,  bo mam wytyczony cel.

A więc pierwsze fundamentalne stwierdzenie:jest cel ludzkiego życia.

I drugie: tym celem jest Bóg.

Tu powtórnie rodzą się opory, które można by za-mknąć w jednym zdaniu: że jest to cel tak wielki, tak wzniosły, że po prostu nieludzki. Że może zwykłe, małe szczęście, w ziemskim rozumieniu tego słowa, by nam wystarczyło. Po co od razu sięgać po coś tak wielkiego, czego i tak nigdy nie pojmiemy?

Rzecz w tym, że tylko sięgnięcie od razu po największą  wartość  jest  czymś  naprawdę  ludzkim.  Czy ktoś, kto może poznać więcej, lecz rezygnuje z poznania, nie będzie miał uczucia niedosytu? Czy ktoś, kto może kochać więcej, ale zadowala się lubieniem, nie będzie odczuwał skazy na swoim lubieniu?

Człowiek jest ograniczoną istotą, ale ma nieograniczone ambicje, tęsknoty, niepokoje. Tylko przeciętniacy potrafią je w sobie zdusić. Ale też cel ludzkiego życia nie jest dla przeciętnych. To znaczy, aby go osiągnąć, nie trzeba być geniuszem, trzeba mieć Łaskę. A tę może mieć każdy. Ona wznosi człowieka ponad przeciętność.

Nie wiemy, jak wygląda cel naszego życia, gdy jest już osiągnięty. Stanowi to dla nas Tajemnicę. Ale mamy prawo sądzić, że ludzka tęsknota za Pełnią będzie wówczas zaspokojona, że ludzkie dążenie do dobra będzie wówczas nasycone, że nasz głód miłości stanie się po-siadaniem.

Bóg nie jest dla człowieka celem nie-ludzkim. Dopiero w Bogu człowiek staje się naprawdę człowiekiem.

Istnieje cel naszego życia.

Jest nim Bóg.

– Jeżeli cel, to którędy do niego droga?

– „Jam jest drogą” (J 14,6) – odpowiada Chrystus.

Droga ta wiedzie poza śmierć. Ale Chrystus dodał również: „i prawdą, i życiem”. Bo chrześcijańska logika życia i śmierci jest tylko logiką życia.

1 listopada 1983 roku

Tekst pochodzi z książki "10.30 u Maksymilina", zawierającej zbiór kazań ks. prof. Michała Hellera wygłoszonych w kościele św. Maksymilina w Tarnowie.

Zamów książkę

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań… więcej