Reklama

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Często podkreśla się, że „Angelus” to największa nagroda literacka w Polsce. To prawda, nagroda jest wysoka, wynosi 150 tysięcy złotych, ale przecież nie to jest najważniejsze.
Fot. Archiwum UM Wrocław
N

Naszą największą chlubą są książki i ich autorzy. Konkursy, również te literackie, podlegają tej samej regule: zwycięzca jest jeden. Jednak mam w tej kwestii nieco inne zdanie. Myślę, że nie tak istotne jest, kto w danym roku zdobędzie zaszczytny tytuł najlepszej książki w Europie Środkowej wydanej po polsku. Zwyciężamy wszyscy. Nagrodzony autor, wydawca, ale przede wszystkim my – czytelnicy.Do naszych rąk trafiają bowiem wspaniałe książki – literatura najwyższych lotów. Takie jest doświadczenie dziesięciu już lat Literackiej Nagrody EuropyŚrodkowej „Angelus”. Mamogromną osobistą satysfakcję,że w tegorocznej odsłonie „Angelusa” w finałowej siódemce znalazło się aż czterech wybitnych polskich autorów.
Dziś przeżywamy czas szczególny, czas, kiedy to my, Europejczycy, targani w naszej – również najnowszej – historii wielkimi wstrząsami, często kataklizmami, decydujemy o solidarności z tymi, którzy doświadczają dramatu wypędzania i uchodźstwa. To właśnie teraz mamy okazję do pokazania naszej empatii i wrażliwości. Jakże często dylematy, z którymi mamy dziś do czynienia, stawały się tematem kolejnych książek, również tych nominowanych do Nagrody „Angelus”. Czytając je, zastanawialiśmy się nad tym, jak my zachowalibyśmy się w podobnie trudnych sytuacjach. Jestem pewny, że gdyby nie te lektury, nasze wybory byłyby po stokroć trudniejsze.Zachęcam więc Państwa: czytajmy książki, bo one sprawiają, że możemy stać się lepszymi ludźmi. 17 października poznamy laureata „Angelusa”. Wiem,że będzie to wybitna książka, i wiem, że czeka nas niezwykła czytelnicza uczta. ©

Prezydent Wrocławia
Rafał Dutkiewicz

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]