Reklama

„Lekcja czytania” na Dniach Korczakowskich w Krakowie

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Na tej wyjątkowej – bo dla najmłodszych – „Lekcji czytania” było kilkanaścioro dzieci. Część przybyła bez zapowiedzi i bez opieki – z okolicznych kamienic zaniedbanego w tym rejonie Kazimierza.
fot. Michał Okoński
I

I ci przywiezieni samochodami, i ci sprzed bramy nie wiedzieli, kim był Korczak. Część za to natychmiast odpowiedziała na pytanie o dom dziecka: „Tam policja zawozi dzieci, jak są niegrzeczne”.

Wszyscy z uwagą słuchali „Pamiętnika Blumki” Iwony Chmielewskiej – książki o Panu Doktorze oraz Ryfce, Chaimku, Szymku i innych dzieciach. Przestali słuchać, zbyt podekscytowani, gdy była mowa o „zakładach” o poprawę. Okazało się, że ktoś nie myje zębów, a ktoś nigdy nie je zupy i chętnie by się założyli, że im się jednak uda. Potem w ślad za bohaterami „Blumki” wypuszczaliśmy rybę na wolność (drewnianą, na podłogę, ale to nic nie szkodzi), nosiliśmy węgiel (ciężki garnuszek) – silni i wytrwali, szukaliśmy miejsca, gdzie można myśleć i rozmawiać, i zapragnąć się zmienić, ale gdzie nikt by nas do niczego nie zmuszał. Zaznaczyliśmy takie miejsce sznurkiem na podłodze i każdy mógł sobie...

1207

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]