Reklama

„Lekcja czytania” na Dniach Korczakowskich w Krakowie

„Lekcja czytania” na Dniach Korczakowskich w Krakowie

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Na tej wyjątkowej – bo dla najmłodszych – „Lekcji czytania” było kilkanaścioro dzieci. Część przybyła bez zapowiedzi i bez opieki – z okolicznych kamienic zaniedbanego w tym rejonie Kazimierza.
fot. Michał Okoński
I

I ci przywiezieni samochodami, i ci sprzed bramy nie wiedzieli, kim był Korczak. Część za to natychmiast odpowiedziała na pytanie o dom dziecka: „Tam policja zawozi dzieci, jak są niegrzeczne”.

Wszyscy z uwagą słuchali „Pamiętnika Blumki” Iwony Chmielewskiej – książki o Panu Doktorze oraz Ryfce, Chaimku, Szymku i innych dzieciach. Przestali słuchać, zbyt podekscytowani, gdy była mowa o „zakładach” o poprawę. Okazało się, że ktoś nie myje zębów, a ktoś nigdy nie je zupy i chętnie by się założyli, że im się jednak uda. Potem w ślad za bohaterami „Blumki” wypuszczaliśmy rybę na wolność (drewnianą, na podłogę, ale to nic nie szkodzi), nosiliśmy węgiel (ciężki garnuszek) – silni i wytrwali, szukaliśmy miejsca, gdzie można myśleć i rozmawiać, i zapragnąć się zmienić, ale gdzie nikt by nas do niczego nie zmuszał. Zaznaczyliśmy takie miejsce sznurkiem na podłodze i każdy mógł sobie...

1207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]