Reklama

Lazarat i konopie

Lazarat i konopie

23.06.2014
Czyta się kilka minut
O znanej z produkcji marihuany wsi Lazarat w Albanii świat usłyszał po raz pierwszy przed dekadą, gdy jej mieszkańcy zestrzelili policyjny helikopter fotografujący ich plantacje konopii.
Fot. Hektor Pustina / AP PHOTO / EAST NEWS
M

Miejscowość zyskała sławę nietykalnej: nie niepokojeni przez władzę mieszkańcy wytwarzali odtąd rocznie marihuanę wartą 4,5 mld euro, czyli nieco mniej niż połowa PKB Albanii. Jednak w minionym tygodniu, ponaglany przez Unię Europejską, rząd w Tiranie wysłał w końcu do Lazarat pół tysiąca uzbrojonych po zęby policjantów. Łatwo nie było: wieś odpowiedziała ogniem z moździerzy i granatami przeciwczołgowymi. Podczas oblężenia mieszkańcy niszczyli dowody produkcji narkotyków; dym z palonych konopii spowił na kilka dni całą okolicę. Po zwycięstwie policja skonfiskowała 25 ton marihuany oraz 91 tys. sadzonek. Wcześniej władze próbowały podejść mieszkańców Lazarat sprytem. Aby zdobyć ich zaufanie, zorganizowano mecz piłki nożnej między drużynami wsi i policji. „Ośmieszyliśmy się wtedy tym, że z nimi przegraliśmy. Ale dziś wróciliśmy, aby wygrać ostatni mecz”, mówił po bitwie o Lazarat,...

1013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]