Reklama

Laureaci Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej Krakowa – Miasta Literatury UNESCO

Laureaci Nagrody Głównej oraz Nagrody Specjalnej Krakowa – Miasta Literatury UNESCO

13.12.2015
Czyta się kilka minut
D

Do końca życia był bardzo wysoki. Tylko ciało nabrało wagi. Coraz większe, szyte na miarę garnitury i płaszcze nie mogły już być dopasowane, częściej wybierał luźniejsze, z zapasem w rękawach i talii. Przez to ubranie wydawało się trochę niestaranne, a sylwetka nieforemna. Dłonie, z krótkimi paznokciami i widocznymi żyłami, zawsze miał duże, a na starość stały się jeszcze większe, jakby spuchnięte lub wyrobione.

WILK&KRÓL OFICYNA WYDAWNICZA GO CULTURE
Anna Król, „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”

ANNA KRÓL (ur. 1979) – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania. Współpracowała m.in. z redakcją Teatru TV, „Magazynem Literackim” i „Gazetą Wyborczą”.

OPINIA JURY: Anna Król udowadnia, że z klasykami można i trzeba rozmawiać – dzięki tekstom, rzeczom, miejscom i ludziom. Pisze więc piękne eseje o pamięci i (nie)zapominaniu. Dużo w nich wrażliwości, talentu i wiary w to, że spotkania „poza czasem” są możliwe. Anna Król jako przewodniczka po świecie Iwaszkiewicza sprawdza się znakomicie.

Spłaciłem wszystkie długi i uregulowałem zobowiązania podatkowe, kiedy pewnego ranka znalazłem w skrzynce na listy gładką, białą kopertę, a w środku kartkę A4 poobijaną urzędowymi pieczątkami niczym twarz kiepskiego boksera. Pismo obwieszczało, że w kącie mojej piwnicy zalega trup, którego należy uprzątnąć. „Należy”, czyli wedle definicji „warto, powinno się”, zostało użyte umyślnie – ze znaną urzędową pozorną nieprzymuszonością.

WYDAWNICTWO AFERA
Rafał Niemczyk, „Mama umiera w sobotę”

RAFAŁ NIEMCZYK (ur. 1982) – z wykształcenia dziennikarz, dziś niezależny recenzent, współautor bloga experymentt.wordpress.com, copywriter i maratończyk. Prozaik, laureat kilku konkursów literackich. W opowiadaniach bawi się formą, nie zgadza się jednak na kryzys fabuły.

OPINIA JURY: Siedem nad wyraz zgrabnych, skonstruowanych z wyczuciem opowiadań – tak można by najkrócej opisać debiutancki tom prozy Rafała Niemczyka. Od razu widać, że autor uczył się literackiego fachu od najlepszych. Warto zapamiętać to nazwisko.

Co mogłem wiedzieć o Albanii dziewięć lat temu, kiedy w nocnym autobusie kartkowałem „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka? Prawdopodobnie nie wiedziałem nawet, gdzie leży ten kraj rzekomo stanowiący podświadomość europejskiego kontynentu, wyparty lęk nawiedzający nocami Londyn, Paryż, i jaki ma kształt na mapie. Inna sprawa, że cała Europa – Północ, Południe, Wschód i Zachód – była dla mnie wtedy na równi abstrakcyjna, nieszczególnie więc ciekawił mnie Stasiuk, jedną bezkształtną plamę przeciwstawiający drugiej.

FUNDACJA ZESZYTÓW LITERACKICH
Michał Szymański, „Przebicia”

MICHAŁ SZYMAŃSKI (ur. 1985) – eseista, krytyk literacki, współpracuje z „Zeszytami Literackimi”, „dwutygodnikiem.com”, „Tygodnikiem Powszechnym”.

OPINIA JURY: (Autor) odświeża konwencję, która – tak mogłoby się wydawać – odchodzi do lamusa. Odświeża skutecznie i intrygująco. W jego tekstach pojawia się namysł nad dziełami kanonicznymi, a refleksji nad współczesnością towarzyszy świadomość tradycji. (...) Przykład takiego pisania o literaturze, w którym to właśnie literatura jest na pierwszym miejscu.

Gabriele przestała wierzyć, że Niebo wciąż żyje. Od jego śmierci minęło wiele lat. Niebo nie umarło od razu. Umierało przez kilka lat, jakby chciało, żeby ludzie znaleźli lekarstwo na odbierającą mu życie chorobę. Stawało się coraz bardziej samotne, a później opustoszało i zmarło. Gabriele od tamtej pory wierzy już tylko w niebieską przestrzeń. Dach nad światem, który czasami przecieka, gdy pada deszcz i z którym trzeba zrobić porządek, żeby móc żyć.

WYDAWNICTWO MAMIKO
Patrycja Prochot-Sojka, „Baj-o-dużenie”

PATRYCJA PROCHOT-SOJKA (ur. 1977) – absolwentka filologii polskiej i Studium Literacko-Artystycznego UJ. Publikowała m.in. w „Przekroju”, „O.M.S.”, „Dlaczego”, „Akcencie”. Wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Organizator cyklu wystaw o sławnych Polakach w Ameryce.

OPINIA JURY: Za sprawą Patrycji Prochot-Sojki Głuchołazy, które przed wojną nazywały się Ziegenhals, dołączyły do długiej listy miast magicznych. Ponadto ­debiutantka podjęła ambitną próbę odnowienia prozy baśniowej. Z niezłym, zasługującym na naszą uwagę rezultatem.

Ta przeprowadzka nie była do końca przemyślana, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Właśnie rozpoczynaliśmy życie na nowo. Mama dostała tu pracę. Wynajęliśmy dom. Dokładnie – domek. To i tak nie jest właściwe określenie, ale przecież nieważne, że jest on niemal-do-rozbiórki, bo dom jest tam, gdzie my jesteśmy, prawda?

GRUPA WYDAWNICZA RELACJA
Sabina Jakubowska, „Dom na Wschodniej”

SABINA JAKUBOWSKA (ur. 1974) – archeolog i historyk. Udziela wsparcia kobietom w okresie okołoporodowym, należy do Stowarzyszenia Doula w Polsce. Łączy fascynację przeszłością i naturalnymi narodzinami w autorskim projekcie „Poród niezapomniany”, zbierając archiwalne opowieści porodowe.

OPINIA JURY: Ta książka ma wszystko, co powinna mieć powieść dla młodzieży. Jest tu przyjaźń, pierwsza miłość, tajemnica, sporo trudnych tematów i wartka, wciągająca akcja. Ta książka ma także to, co powinna mieć po prostu dobra powieść: precyzyjną kompozycję, która zgrabnie splata wszystkie wątki, i ujmującą plejadę niebanalnych bohaterów. To rzadki przykład porządnej „chłopackiej” prozy.
Pewna epoka minęła, odeszła bezpowrotnie. Wielu się ode mnie odwróci. Przyjaciele w czarnych swetrach mi podziękują. Przyjaciółki poetki powiedzą, że się skończyłem. Bramkarze nie wpuszczą do niektórych barów. Z bibliotek nie dostanę niektórych książek. Z księgarń będę po prostu wypraszany.

Bo zdradziłem. O świcie.
Zacząłem biegać. Zacząłem uprawiać jogging.

LOKATOR MEDIA
Tomasz Wiśniewski, „O pochodzeniu łajdaków”

Laureat Nagrody Specjalnej Krakowa – Miasta Literatury UNESCO

TOMASZ WIŚNIEWSKI (ur. 1987) – studiował filozofię, kulturoznawstwo i filologię klasyczną. Przez krótki czas doktorant UAM w Poznaniu, badający historię ezoteryzmu. Dziś, jako krytyk literacki, pisze m.in. dla „Kultury Liberalnej” i Culture.pl.

OPINIA JURY: Niezwykła wyobraźnia literacka Wiśniewskiego oddaje hołd Calvino, Borgesowi czy twórcom z grupy OuLiPo. Pozornie zwykła i oswojona rzeczywistość ma swoją absurdalną, groteskową, czasem przerażającą podszewkę. Jego proza to odświeżający powiew niekonwencjonalności.

Wszystkie nagrodzone książki dostępne już od 15 grudnia w dobrych księgarniach!

Szczegóły na stronie www.PromotorzyDebiutow.pl Drugą edycję Promotorów Debiutów zapowiemy już wkrótce!
Sprawdzaj na naszej stronie internetowej i w „Tygodniku Powszechnym”

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]