Reklama

Laureaci Medalu św. Jerzego 2016

Laureaci Medalu św. Jerzego 2016

13.12.2016
Czyta się kilka minut
Kapituła Medalu nagrodziła w tym roku Giusi Nicolini, burmistrzynię włoskiej gminy Lampedusa i Linosa oraz Karola Modzelewskiego.
Wręczenie Medali św. Jerzego. Drugi od lewej Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", obok niego prof. Karol Modzelewski i Giusi Nicolini - laureaci Medalu św. Jerzego, ks. Adam Boniecki - redaktor senior "Tygodnika". Fot. Jacek Taran
Wręczenie Medali św. Jerzego. Drugi od lewej Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", obok niego prof. Karol Modzelewski i Giusi Nicolini - laureaci Medalu św. Jerzego, ks. Adam Boniecki - redaktor senior "Tygodnika". Fot. Jacek Taran
P

Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. On sprawi, że Twa sprawiedliwość zabłyśnie jak światło, a prawość Twoja jak blask południa” – tak brzmią słowa Psalmu 37. w tłumaczeniu Marka Skwarnickiego wyryte na Medalu św. Jerzego, honorowej nagrodzie przyznawanej od 1993 r. przez „Tygodnik Powszechny” „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. 

Giusi Nicolini jest burmistrzynią włoskiej gminy Lampedusa i Linosa. Jej wybór w 2012 r. zbiegł się w czasie z masowym napływem uchodźców i innych migrantów, którzy drewnianymi, rybackimi kutrami zaczęli przybywać na Lampedusę ze znajdującego się zaledwie 113 km stąd wybrzeża Afryki. Niewielka, zamieszkana przez 6 tys. osób wyspa stała się dla nich „ambasadą” Europy, a sama Nicolini – która wobec braku zaangażowania władz centralnych zorganizowała na wyspie ośrodek recepcyjny i długo pracowała nad zmianą nastawienia mieszkańców do uchodźców – zaczęła być rozpoznawalna na całym kontynencie.

Medal św. Jerzego przyznajemy Nicolini m.in. za walkę ze „smokiem” obojętności i uprzedzeń; za głos w obronie europejskiej solidarności; za konsekwentnie dawane przez nią świadectwo, że z wyzwaniami przyszłości należy mierzyć się już teraz.

Karol Modzelewski jest człowiekiem solidarności. Tej pisanej z małej i tej pisanej z dużej litery. To on zaproponował nazwę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, który w 1980 r. zmienił bieg historii Polski i świata. Został też wówczas jego rzecznikiem prasowym. Brał aktywny udział we wszystkich polskich rewolucjach i przełomach w czasach komunizmu: w 1956, 1968, 1980 i 1989 roku. Działacz opozycji demokratycznej został w wolnej Polsce senatorem, lojalnym wobec wolnościowych przemian, ale proroczo krytycznym wobec zaniedbań klasowych i wspólnotowych. Nigdy nie szukał wrogów, gotów współdziałać z tymi, którzy służą wspólnocie, i w tym sensie pozostał uosobieniem ducha pierwszej Solidarności – jakże rzadkim jej dzisiaj przykładem i wiarygodnym orędownikiem. I za wierność tej postawie przyznajemy mu Medal św. Jerzego.

Jego przyjaciel, Jacek Kuroń, żartował jednak, że „Karol zajmuje się polityką tylko od święta”. Drugą, nie mniej ważną, aktywnością laureata była praca naukowa. Jest profesorem mediewistyki, autorem wybitnych prac o „barbarzyńskiej Europie”. ©℗


Więcej o laureatach tegorocznego Medalu św. Jerzego w najbliższym numerze "Tygodnika Powszechnego"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękne Postacie. Gratuluję Państwu.

Laureatom serdecznie gratuluję, ale czy tylko mnie razi słowo "burmistrzyni"? Sprawdziłam w poradni językowej w serwisie pwn.pl, prof. Mirosław Bańko napisał: "Skoro nie możemy napisać Anna Kowalska – kandydatka na burmistrzynię, to napiszmy bodaj Anna Kowalska – kandydatka na burmistrza". Tygodniku, ja wiem, że chcecie być otwarci i współcześni (to nie jest zarzut, jestem wierną czytelniczką), ale błagam... Z rozsądkiem, też językowym...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]