Reklama

Łąka powszechna dla każdego!

Łąka powszechna dla każdego!

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Po co nam łąka? Gdzie w mieście znajdziesz dziką przyrodę? Jak możemy przeciwdziałać suszy oraz filozofia „chwastów”, czyli co ma łąka do trawnika? A także – jak zjeść łąkę na kolację? Na te pytania odpowiemy w dodatku „Chwalcie łąki!" - w kioskach z podwójnym, świątecznym wydaniem „Tygodnika Powszechnego" od środy 3 czerwca do wtorku 16 czerwca.
Łąka powszechna. Fot. Grażyna Makara
Łąka powszechna. Fot. Grażyna Makara
J

Jakie są korzyści z siania łąk i pozostawiania swobodnej roślinności zarówno w ekosystemach miejskich jak i wiejskich. Łąka to poza wieloma innymi zaletami (np. dla owadów, dla zachowania bioróżnorodności, jako habitat wielu stworzeń) także udowodniony sposób na zatrzymanie wody oraz zapobieganie erozji gruntu.

Chcemy przekazać naszym Czytelniczkom i Czytelnikom - w wielu kręgach liderom opinii - argumenty za zmianą nawyków dot. uprawy zieleni, szczególnie w kolejnym roku panującej suszy.

Już w środę 3 czerwca wraz z „Tygodnikiem Powszechnym" Czytelnicy otrzymają specjalny dodatek „Chwalcie łąki!", w którym o wyjątkowej roli łąki w zachowaniu bioróżnorodności opowiedzą m.in pooetka i botaniczka Urszula Zajączkowska i filozof Tadeusz Sławek. Podwójne wydanie w sprzedaży będzie do wtorku 16 czerwca (włącznie).

Dodatek poświęcony jest przeciwdziałaniu suszy, sposobom na zatrzymanie wody, korzyściom łąki kwietnej oraz zmianie w krajobrazie miast, prowadzących proekologiczną i zrównoważoną politykę dot. zieleni.

Pośród tematów poruszonych w dodatku znajdą się:

Przewodnik po dzikiej przyrodzie dostępnej od ręki - także w naszych miastach; problem suszy i przeciwdziałanie z perspektywy urbanistycznej, o nowych koncepcjach funkcjonowania miast, o konkretnych rozwiązaniach i przykładach z Polski i świata, tego, jak inaczej może funkcjonować miasto; esej z pogranicza filozofii, antropologii i historii sztuki o łące jako pewnej idei (przeciwstawionej krótko strzyżonemu trawnikowi); wywiad z Maciejem Podymą z Fundacji Łąka oraz przygotowana przez pracownię graficzną ParaBuch infografikę dot. łąki w formie plakatu do pokolorowania (a tu podpowiedź jakich użyć kolorów). Oraz przepisy kulinarne „Zjedz łąkę”, przygotowane przez Mead Ladies: na chleb pokrzywowy, chłodnik lipowy z kwiatami koniczyny, moskole z nasionami dzikiej marchwi.

W wydaniu także prezent: do całego nakładu dołączymy saszetkę z nasionami najpiękniejszych roślin łąkowych do samodzielnego wysiania.

Jak wysiać łąkę powszechną w donicy? Zobacz poradnik Macieja Podymy z Fundacji Łąka:

Zobacz także poradniki:

Łąka powszecha w mediach:

Ukwiecamy Polskę - dołącz do akcji #łąka powszechna

Łąka powszechna - ukwiecamy Polskę
  1. Wysiejcie nasiona w donicy, na małym poletku, na trawniku czy przydrożnej kapliczce; w Polsce czy za granicą (jeśli nie jesteście pewni, jak to zrobić, zajrzyjcie na warsztaty ogrodnicze online Balkon Leśmiana | warsztaty ogrodnicze)
  2. Róbcie zdjęcia i relacjonujcie, gdy zacznie wzrastać
  3. Relacje oznaczcie hasztagiem #lakapowszechna lub wyślijcie na adres laka@TygodnikPowszechny.pl z podaniem miejsca, gdzie łąka zakwitnie.

Łąka Powszechna powinna być w pełnym rozkwicie pod koniec lata. W wydaniu „Tygodnika” na Matki Boskiej Zielnej, w połowie sierpnia, pokażemy mapę naszej łąki!

Siejemy! - nakładka na zdjęcie profilowe
Ks. Adam Boniecki - siejemy!
www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=2722288018095803

A kiedy już zasiejecie - dodajcie do swojego zdjęcia na Facebooku nakładkę „siejemy!”. By to zrobić, kliknij w tym miejscu, ustaw zdjęcie i kliknij „Udostępnij jako zdjęcie profilowe”. 

Łącz się z nami, zmieniajmy razem krajobraz!

 

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]