Reklama

Łąka powszechna dla każdego!

Łąka powszechna dla każdego!

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Po co nam łąka? Gdzie w mieście znajdziesz dziką przyrodę? Jak możemy przeciwdziałać suszy oraz filozofia „chwastów”, czyli co ma łąka do trawnika? A także – jak zjeść łąkę na kolację? Na te pytania odpowiemy w dodatku „Chwalcie łąki!" - w kioskach z podwójnym, świątecznym wydaniem „Tygodnika Powszechnego" już od środy 3 czerwca.
J

Jakie są korzyści z siania łąk i pozostawiania swobodnej roślinności zarówno w ekosystemach miejskich jak i wiejskich. Łąka to poza wieloma innymi zaletami (np. dla owadów, dla zachowania bioróżnorodności, jako habitat wielu stworzeń) także udowodniony sposób na zatrzymanie wody oraz zapobieganie erozji gruntu.


Zamów prenumeratę #rośnij z nami, by dostać łąkę na czas >>>


Chcemy przekazać naszym Czytelnikom - w wielu kręgach liderom opinii - argumenty za zmianą nawyków dot. uprawy zieleni, szczególnie w kolejnym roku panującej suszy.

Już w środę 3 czerwca wraz z „Tygodnikiem Powszechnym" Czytelnicy otrzymają specjalny dodatek „Chwalcie łąki!", w którym o wyjątkowej roli łąki w zachowaniu bioróżnorodności opowiedzą m.in pooetka i botaniczka Urszula Zajączkowska i filozof Tadeusz Sławek.

Dodatek poświęcony będzie przeciwdziałaniu suszy, sposobom na zatrzymanie wody, korzyściom łąki kwietnej oraz zmianie w krajobrazie miast, prowadzących proekologiczną i zrównoważoną politykę dot. zieleni.

Pośród tematów poruszonych w dodatku znajdą się:

Przewodnik po dzikiej przyrodzie dostępnej od ręki - także w naszych miastach; problem suszy i przeciwdziałanie z perspektywy urbanistycznej, o nowych koncepcjach funkcjonowania miast, o konkretnych rozwiązaniach i przykładach z Polski i świata, tego, jak inaczej może funkcjonować miasto; esej z pogranicza filozofii, antropologii i historii sztuki o łące jako pewnej idei (przeciwstawionej krótko strzyżonemu trawnikowi); wywiad z Maciejem Podymą z Fundacji Łąka oraz przygotowana przez pracownię graficzną ParaBuch infografikę dot. łąki.

W wydaniu także prezent: do całego nakładu dołączymy saszetkę z nasionami najpiękniejszych roślin łąkowych do samodzielnego wysiania.

Łącz się z nami, zmieniajmy razem krajobraz!

 


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]