Reklama

Kurdyjski znak zapytania

Kurdyjski znak zapytania

24.05.2015
Czyta się kilka minut
Prezydent Recep Erdogan chce, by jego partia AKP zdobyła większość konstytucyjną i zmieniła ustrój Turcji. Kurdowie mogą mu w tym przeszkodzić. Albo pomóc.
Zwolenniczka prokurdyjskiej lewicowej Ludowej Partii Demokratycznej – z wizerunkiem jej lidera Selahattina Demirtaşa – protestuje przeciwko napaściom i zamachom bombowym na biura tej partii, Stambuł, 18 maja 2015 r. Fot. Murad Sezer / REUTERS / FORUM
N

Nad skąpanym w słońcu nadbrzeżem stambulskiej dzielnicy Kadiköy wisiał gigantyczny billboard z wizerunkiem Kemala Kılıçdaroğlu – lidera głównej siły opozycyjnej w Turcji, kemalistowskiej Ludowej Partii Republikańskiej (CHP). Płynąłem tam promem z Beyoğlu, po europejskiej stronie Bosforu. Tam dla odmiany wszędzie widać było uśmiechniętego premiera Ahmeta Davutoğlu, z rządzącej islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).
Nad ulicami dawnej otomańskiej stolicy, po obu stronach cieśniny, przewieszono liczne chorągiewki głównych ugrupowań, startujących w wyborach do parlamentu 7 czerwca. Poza AKP i CHP są to prokurdyjska lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) i nacjonalistyczna Partia Ruchu Narodowego (MHP).
Stawka tych wyborów jest wysoka. Rządząca AKP chce zdobyć większość konstytucyjną, by wprowadzić ustrój prezydencki, sankcjonując jedynowładcze aspiracje...

11931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]