Reklama

Ładowanie...

Kultura wysoko procentuje!

Kultura wysoko procentuje!

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Fundacja Tygodnika Powszechnego z Wami wspiera kulturę.
W

W 2015 roku przekazali nam Państwo 150 886,39 zł z odpisu 1% podatku dochodowego. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni, bo współfinansując z tych środków obowiązkowy wkład własny do budżetu kilkunastu projektów, zdobyliśmy na nie blisko dziesięciokrotnie większą kwotę z grantów, dotacji, a także od sponsorów i partnerów.

W roku ubiegłym zorganizowaliśmy blisko 70 LEKCJI CZYTANIA, w ramach których z ponad dwutysięczną, nastoletnią publicznością o wspólnie przeczytane lektury spierali się m.in. Wojciech Bonowicz, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Michał Rusinek, Jerzy Sosnowski, Kazimiera Szczuka, Piotr Śliwiński i Ryszard Koziołek. Opierając się na doświadczeniu z „Lekcji czytania”, rozpoczęliśmy nowy projekt zatytułowany Polska Historia – będzie się działo, w ramach którego wybitni historycy spotykają się z licealistami, by wspólnie zapuszczać się w zawiłe ścieżki naszych dziejów.

Kolejne edycje naszych FESTIWALI – druga COPERNICUSA i siódma CONRADA – odbyły się w Krakowie w maju i październiku zeszłego roku. Kopernikański „Geniusz” i Conradowskie „Pod prąd” przywiodły do Krakowa m.in. Swietłanę Aleksijewicz, Hannę Krall, Annę Wierzbicką, Jacka Dukaja, George’a Ellisa, Jonathana Franzena, Tetsuro Matsuzawę, Györgya Spiró i jeszcze ponad setkę gwiazd światowej nauki i literatury. Zgromadziły wokół nich z górą trzydziestotysięczną publiczność.

Rok 2015 obfitował też w projekty wydawnicze: począwszy od trójjęzycznej Historii o dwóch miastach, która była wizytówką prezentacji Krakowa i Wrocławia podczas paryskiego Salon du Livre, przez dodatki „TP” poświęcone Tadeuszowi Kantorowi w 100. rocznicę jego urodzin, 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i LITERACKIEMU KRAKOWOWI, aż po serię Właśnie Polska, na łamach której dyskutowaliśmy o potrzebie i efektach polskiej pomocy rozwojowej.

Wraz z Instytutem Książki zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkurs dla polskich wydawców książek PROMOTORZY DEBIUTÓW. W jego wyniku sześć oficyn wydawniczych otrzymało nagrody pieniężne przeznaczone na sfinansowanie wartościowych debiutów literackich.

Fundacja wspierała kwietniowe obchody 70-LECIA „TYGODNIKA”, który mimo swego zacnego wieku wciąż zyskuje nowych Czytelników i Prenumeratorów, a także poszerza grono swoich internetowych fanów.

Serdecznie dziękujemy Darczyńcom, Grantodawcom, Sponsorom i Partnerom, którzy umożliwili realizację projektów Fundacji Tygodnika Powszechnego a.d. 2015. Życzymy im, a także wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom „TP”, w nowym roku 2016 wszelakiej obfitości, wielu sukcesów i głębokiej satysfakcji z czynionego dobra.

​Fundacja Tygodnika Powszechnego posiada status OPP, oznacza to, że można na jej działalność przeznaczyć 1 procent odpisu od podatku, wpisując w rozliczeniu rocznym w odpowiedniej rubryce nr KRS: 0000125605
Darowizny na rzecz Fundacji prosimy wpłacać na konto: 31 1910 1048 2006 1845 1121 0001

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]