Reklama

Kultura wysoko procentuje!

Kultura wysoko procentuje!

12.02.2016
Czyta się kilka minut
Fundacja Tygodnika Powszechnego z Wami wspiera kulturę
W

W 2015 roku przekazali nam Państwo 150 886,39 zł z odpisu 1% podatku dochodowego. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni, bo współfinansując z tych środków obowiązkowy wkład własny do budżetu kilkunastu projektów, zdobyliśmy na nie blisko dziesięciokrotnie większą kwotę z grantów, dotacji, a także od sponsorów i partnerów.

W roku ubiegłym zorganizowaliśmy blisko 70 LEKCJI CZYTANIA, w ramach których z ponad dwutysięczną, nastoletnią publicznością o wspólnie przeczytane lektury spierali się m.in. Wojciech Bonowicz, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Michał Rusinek, Jerzy Sosnowski, Kazimiera Szczuka, Piotr Śliwiński i Ryszard Koziołek. Opierając się na doświadczeniu z „Lekcji czytania”, rozpoczęliśmy nowy projekt zatytułowany Polska Historia – będzie się działo, w ramach którego wybitni historycy spotykają się z licealistami, by wspólnie zapuszczać się w zawiłe ścieżki naszych dziejów.

Kolejne edycje naszych FESTIWALI – druga COPERNICUSA i siódma CONRADA – odbyły się w Krakowie w maju i październiku zeszłego roku. Kopernikański „Geniusz” i Conradowskie „Pod prąd” przywiodły do Krakowa m.in. Swietłanę Aleksijewicz, Hannę Krall, Annę Wierzbicką, Jacka Dukaja, George’a Ellisa, Jonathana Franzena, Tetsuro Matsuzawę, Györgya Spiró i jeszcze ponad setkę gwiazd światowej nauki i literatury. Zgromadziły wokół nich z górą trzydziestotysięczną publiczność.

Rok 2015 obfitował też w projekty wydawnicze: począwszy od trójjęzycznej Historii o dwóch miastach, która była wizytówką prezentacji Krakowa i Wrocławia podczas paryskiego Salon du Livre, przez dodatki „TP” poświęcone Tadeuszowi Kantorowi w 100. rocznicę jego urodzin, 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i LITERACKIEMU KRAKOWOWI, aż po serię Właśnie Polska, na łamach której dyskutowaliśmy o potrzebie i efektach polskiej pomocy rozwojowej.

Wraz z Instytutem Książki zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkurs dla polskich wydawców książek PROMOTORZY DEBIUTÓW. W jego wyniku sześć oficyn wydawniczych otrzymało nagrody pieniężne przeznaczone na sfinansowanie wartościowych debiutów literackich.

Fundacja wspierała kwietniowe obchody 70-LECIA „TYGODNIKA”, który mimo swego zacnego wieku wciąż zyskuje nowych Czytelników i Prenumeratorów, a także poszerza grono swoich internetowych fanów.

Serdecznie dziękujemy Darczyńcom, Grantodawcom, Sponsorom i Partnerom, którzy umożliwili realizację projektów Fundacji Tygodnika Powszechnego a.d. 2015. Życzymy im, a także wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom „TP”, w nowym roku 2016 wszelakiej obfitości, wielu sukcesów i głębokiej satysfakcji z czynionego dobra.

​Fundacja Tygodnika Powszechnego posiada status OPP, oznacza to, że można na jej działalność przeznaczyć 1 procent odpisu od podatku, wpisując w rozliczeniu rocznym w odpowiedniej rubryce nr KRS: 0000125605
Darowizny na rzecz Fundacji prosimy wpłacać na konto: 31 1910 1048 2006 1845 1121 0001

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]