Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.05.2015
Czyta się kilka minut
19 – 25 maja
Z

ZMARŁ KRZYSZTOF KĄKOLEWSKI
Był reporterem, pisarzem i scenarzystą. Autor m.in. tomu reportaży-wywiadów ze zbrodniarzami hitlerowskimi pt. „Co u pana słychać?”. Miał 85 lat.
WĘGIER Z BOOKEREM
Laureatem przyznawanej co dwa lata nagrody Man Booker International został László Krasznahorkai, pisarz węgierski, autor m.in. książek „Szatańskie tango” (znanej też z ekranizacji Béli Tarra), „Melancholia sprzeciwu” oraz „Wojna i wojna”. „Świat Krasznahorkaia – pisze Krzysztof Varga – to są Węgry zapadłej prowincji, schyłkowego komunizmu, który wyprał mózgi swoich obywateli, a reszty dokonała tania palinka. Węgry rozpaczy i szaleństwa”.
ARCHIWUM BRACI STRUGACKICH TRAFIŁO DO PETERSBURGA
Archiwum wywieziono potajemnie z Doniecka na Ukrainie i przemycono przez granicę w miejscu niekontrolowanym przez ukraińskie służby celne. W archiwum znajdują się maszynopisy dzieł Strugackich, klasyków literatury fantastycznonaukowej, oraz ich korespondencja i rysunki.
NOC BIBLIOTEK
Wzorem muzeów na nocne atrakcje zapraszają także biblioteki. 30 maja odbędzie się pierwsza w Polsce, organizowana pod patronatem „Gazety Wyborczej”, Noc Bibliotek, podczas której wybrane placówki będą czynne od 18.00 do północy. Więcej informacji: nocbibliotek.org.
NAGRODA DLA JAGIELSKIEGO
1 czerwca o godz. 18.00 w warszawskim Domu Literatury Wojciech Jagielski odbierze Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. Laudacje wygłoszą Iwona Smolka oraz Małgorzata Szejnert.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]