Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

29.03.2015
Czyta się kilka minut
23 – 28 marca
Z

ZMARŁ TOMAS TRANSTRÖMER
Szwedzki poeta i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w roku 2011. „Przy całej swej różnorodności, poezja Tranströmera zawsze za punkt wyjścia przyjmuje doświadczenie własne, »niezmyślone«, najgłębiej przeżyte, i zawsze odkrywa za tym doświadczeniem zaskakujące światy, wspomnienia, które znajdują się »na odwrocie minut«, na odwrocie tego, co nazywamy rzeczywistością, a które zawsze nam towarzyszą, zawsze czujemy ich wzrok skupiony na nas” – pisał Leon Neuger, polski tłumacz szwedzkiego poety. W Polsce tłumaczenia jego książek ukazywały się od lat 90., najnowszym wyborem jest tom „Wiersze i proza 1954–2004” w przekładach Neugera i Magdaleny Wasilewskiej-Chmury. W 1990 r. Tranströmer przeżył udar mózgu, żyjąc odtąd częściowo sparaliżowany i z afazją. Miał 84 lata.
BREGOVIĆ NA KRYMIE
Serbski kompozytor i muzyk przed koncertem w Sewastopolu zaapelował do rosyjskich dziennikarzy, aby nie martwili się zachodnimi sankcjami nałożonymi na ich kraj. „Na Bałkanach zawsze czuliśmy tę wielkość, która przychodziła ze wschodu, z Rosji” – mówił Goran Bregović. Za kilka tygodni wystąpi na Ukrainie i w Polsce.
WIERSZE Z UKRAINY
Ukraińskie dzieci „bawią się w Berkut. Przerażające. W tych wierszach jest często refleksja: co z nich wyrośnie. To są dzieci, które były świadkami przemocy i śmierci. Niektóre straciły kogoś bliskiego, inne dom, który został zbombardowany, wyjechały z rodzinnego miasta. Na spotkaniu w Winnicy organizator zaprowadził nas do szpitala dla psychicznie chorych, mówiąc, że jest w nim wielu weteranów II wojny światowej. Zaczęliśmy rozmawiać o tym, że niedługo będą tam weterani tej wojny” – mówi Aneta Kamińska, poetka i tłumaczka, autorka trafiającej właśnie do księgarń antologii najnowszej poezji ukraińskiej „Wschód – Zachód”.
POEZJA W SIECI
Pod adresem www.versopolis.com można znaleźć nowy portal, stawiający sobie za zadanie upowszechnianie twórczości młodych europejskich poetów.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]