Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.09.2021
Czyta się kilka minut
31 sierpnia – 6 września
R

REPORTAŻ DOMINUJE

Aż cztery z siedmiu książek-finalistek Nagrody Literackiej Nike to reportaże: „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka, „Fuerte” Kaspra Bajona i „Kajś” znanego czytelnikom „Tygodnika” Zbigniewa Rokity. Do tego grona dołączyły biograficzna książka Moniki Śliwińskiej „Panny z »Wesela«”, powieść Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty” oraz tom poetycki – „Podwójne wahadło” Jacka Podsiadły, którego felietony także mamy przyjemność publikować w „Tygodniku”. Rozstrzygnięcie 3 października.

LEM NADLATUJE

10 września rozpocznie się w Krakowie festiwal Bomba Megabitowa, będący kulminacją Roku Stanisława Lema w stulecie urodzin pisarza. W czasie festiwalu Lema felietonistę „Tygodnika” wspominał będzie ks. Adam Boniecki, wśród gości będą też m.in. Ewa Lipska, Radosław Rak, Robert Więckiewicz, Piotr Paziński, Wojciech Orliński, Łukasz Lamża, Michał Okoński.

WENECJA WYCZEKUJE

Do 11 września potrwa Festiwal Filmowy w Wenecji, podczas którego o Złotego Lwa zawalczy film Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”, powstały na podstawie napisanej przez Cezarego Łazarewicza książki o śmierci Grzegorza Przemyka. Scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]