Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.06.2021
Czyta się kilka minut
22-28 czerwca
W

WYRÓŻNIENIE

Projekt filmu „Rajskie ptaki” Tomka Duckiego zdobył nagrodę NEF Animation Prize na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Dzięki wyłonieniu pomysłu Duckiego spośród ponad czterystu zgłoszeń reżyser będzie miał szansę pracować nad filmem we Francji.

POŻEGNANIE

Choć na koncie ma także filmy animowane, znany był przede wszystkim z kapitalnych adaptacji „Akademii Pana Kleksa”. W wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski – wielokrotnie nagradzany reżyser i scenarzysta, kawaler Orderu Uśmiechu.

UPAMIĘTNIENIE

W Newark odsłonięto pierwszy w Wielkiej Brytanii i drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej. Z zawodu pielęgniarka, podczas niemieckiej okupacji stworzyła sieć łączniczek, które lokowały w bezpiecznych miejscach żydowskie dzieci przemycane z getta. W ten sposób uratowano ich najprawdopodobniej ponad 2500.

ODKRYCIE

Tak nisko w rzymskim Koloseum nie można było jeszcze spacerować. W minionym tygodniu, tuż po zakończeniu wieloletnich prac archeologicznych, udostępniono zwiedzającym podziemne korytarze amfiteatru. Na krótki czas – wnet zostaną ponownie zakryte nowoczesną posadzką.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]