Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.10.2019
Czyta się kilka minut
30 września – 6 października
N

Nie ma

„Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś nie ma, niż jest?” – uzasadniał wybór jury Nagrody Literackiej Nike Marek Zaleski, wręczając wyróżnienie Mariuszowi Szczygłowi. Uhonorowany przez kapitułę Nagrody Nike zbiór reportaży „Nie ma” okazał się także najpopularniejszy w plebiscycie czytelników.

Jest

Reportaż zainspirował także twórców gry „Wanderlust. Travel Stories”. To oparta na tekstach literackich interaktywna antologia opowieści podróżniczych, która pozwala na zwiedzanie Barcelony, Tajlandii, Antarktydy oraz Afryki. „W czasach, gdy gry opierają się przede wszystkim na strachu, frustracji albo potrzebie triumfu, my chcieliśmy zaproponować rozrywkę, która wiąże się z pozytywnymi emocjami” – wyjaśniają twórcy „Wanderlust”, wcześniej związani ze studiem CD Projekt, producentem „Wiedźmina”.

Będzie

Podróżujący do Londynu mają natomiast okazję odwiedzić sklep Banksy’ego. Otwarty na dwa tygodnie w Croydon „Gross Domestic Product” oferuje wykonane przez artystę wyposażenie wnętrz oraz edukacyjne „zabawki”, m.in. taką do nauki liczenia, w której drewniane figurki ludzi upycha się do ciężarówki. Dochód ze sprzedaży asortymentu zostanie przeznaczony na zakup łodzi do ratowania imigrantów na Morzu Śródziemnym.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]