Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

18.03.2019
Czyta się kilka minut
12–18 marca
C

Czekamy

Najpopularniejszy w Polsce gatunek muzyczny doczekał się własnej nagrody. W przyszłym roku po raz pierwszy przyznane zostaną Polish Hip-Hop Music Awards. Raperzy będą wyróżniani w 14 kategoriach, a wyboru najlepszych dokonają związani ze środowiskiem hip-hopowym dziennikarze, blogerzy i youtuberzy.

Podjadamy

Tymczasem – jak podaje Agencja Reutera – szwajcarscy naukowcy opracowali najbardziej obiektywny sposób wartościowania dzieła muzycznego. Otóż do oceny poszczególnych utworów zaproszono... kawałek sera. Zamiast głośników użyto nadajników do przewodzenia energii, dzięki czemu, jak mówią badacze, muzyka doskonale rezonowała wewnątrz żółtego, nomen omen, krążka. Wyniki? Ementaler, który „słuchał” hip-hopowego kawałka, miał najsilniejszy smak i aromat. Nieporównywalny z tym, który wywołał Mozart.

Gratulujemy

O ile na najsmaczniejsze polskie hip-hopowe kawałki musimy jeszcze poczekać, to już dziś wiemy, że laureatką tegorocznej Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta została izraelska poetka Agi Miszol (na zdjęciu). O jej wierszach Amos Oz pisał, że „potrafią w tym samym czasie opowiadać historie, śpiewać oraz tańczyć”.

Żegnamy

Wybór ten zbiegł się niestety z informacją o śmierci pierwszego laureata nagrody, Williama Stanleya Merwina, amerykańskiego poety, eseisty i tłumacza m.in. dzieł Dantego, Mandelsztama i Nerudy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]