Reklama

open eyes economic summit 2019

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

11.02.2019
Czyta się kilka minut
4 – 10 lutego
P

Planety

Mieszkająca w Berlinie polska artystka Alicja Kwade zaprezentuje swoje instalacje w Metropolitan Museum of Art. Projekt „ParaPivot” to, jak mówi Kwade, rodzaj układu planetarnego. Instalacje będzie można oglądać od kwietnia do października. To pierwsza wystawa artystki w Nowym Jorku.

Portrety

„Rozpoczynając w 1993 roku współpracę z »Tygodnikiem Powszechnym« nie miałam jeszcze skrystalizowanych zainteresowań fotograficznych. Debiutowałam montażami. Tymczasem redakcja potrzebowała portretów ludzi kultury, w tym pisarzy. Szybko odkryłam, że portretowanie jest dla mnie atrakcyjne zarówno przez osobisty kontakt z portretowanymi, jak też przez towarzyszący fotografowaniu dreszcz emocji. Ciekawość ludzi zagłuszała skutecznie lęk, że nie podołam zadaniu” – mówi Danuta Węgiel, której wystawę fotografii „Stopklatka obecności” można oglądać do końca lutego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Przed obiektywem artystki stanęli między innymi: Stanisław Lem, Olga Tokarczuk, Ewa Kaim (na zdjęciu), Jerzy Pilch czy Andrzej Stasiuk. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Konkrety

Narodowe Centrum Kultury odpytało młodych o ulubione gatunki muzyczne. Najpopularniejszym gatunkiem okazał się rap – sympatię do niego deklaruje co czwarty nastolatek. Niewiele mniej osób wskazało pop, a na trzecim miejscu ulubionych gatunków uplasował się rock. Disco polo słucha 8 proc. młodych. Badania udowodniły, że duży wpływ na gust muzyczny młodzieży ma wykształcenie rodziców.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]