Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.11.2018
Czyta się kilka minut
30 X – 5 XI
L

LAUREAT

Grafik i projektant książek Jan Bajtlik, znany także z ilustracji publikowanych w „Tygodniku”, został wyróżniony w dorocznym rankingu dziennika „The New York Times” i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej najpiękniejszych książek dla dzieci. Kapituła nagrodziła zilustrowany przez Bajtlika angielski przekład „Auta” J.M. Brum – pod tym pseudonimem kryje się zespół Wydawnictwa Dwie Siostry.

SETKA

Z kolei na liście stu najlepszych nieanglojęzycznych filmów brytyjskiej stacji BBC znalazły się dwa polskie tytuły: „Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego (na 64. miejscu) oraz „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (miejsce 99). Za najlepszy film krytycy uznali „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy. W setce najwięcej jest filmów francuskojęzycznych (27).

PASZTET

W roli krytyka, a raczej cenzora, coraz lepiej czuje się Facebook. Serwis postanowił chronić swych użytkowników nie tylko przed dziełami Rubensa (ze względu na eksponowaną nagość), ale też przed nowym wydaniem „Moby Dicka” ­Melville’a (algorytm doszukał się w angielskim tytule wulgaryzmu. Wcześniej Facebook blokował m.in. posty promujące powieść Gaddy „Niezły pasztet na via Merulana”.

KLOPS

Równie czujni jak algorytmy Facebooka okazali się pracownicy nowojorskiego lotniska LaGuardia: zatrzymali dwójkę pasażerów podróżujących z książką malarza i performera Marlosa E’vana, zawierającą zdjęcia broni i fotografie, na których zainscenizowano sceny przemocy. W pokoju przesłuchań odbyła się długa dyskusja na temat sztuki współczesnej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]