Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.03.2017
Czyta się kilka minut
7 – 13 marca
H

HERBERT AWARD 2017
Laureatem tegorocznej, piątej już edycji Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został Breyten Breytenbach, poeta południowoafrykański, tworzący w języku afrikaans oraz angielskim, autor kilkudziesięciu książek, obok zbiorów wierszy także powieści, dramatów i esejów. Urodzony w roku 1939 w RPA, Breytenbach należał do pokolenia odnawiającego literaturę języka afrikaans, a jednocześnie był aktywnym przeciwnikiem apartheidu. W połowie lat 70. został aresztowany, w więzieniu spędził siedem lat, udało mu się je opuścić dzięki protestom międzynarodowej społeczności pisarskiej. Dziś mieszka częściowo we Francji, częściowo w RPA, zaś w polskim przekładzie ukazały się dotąd dwa wybory jego wierszy: „Cały czas” (1980) oraz „Refren podróżny” (2016). Wręczenie nagrody odbędzie się 25 maja w Warszawie.

TARGI KSIĄŻKI W LONDYNIE
Podczas tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 14-16 marca, Polska była gościem honorowym. Wśród Brytyjczyków i Amerykanów „wciąż popularny jest Ryszard Kapuściński, dobrze się sprzedają książki Jacka Hugo--Badera, Wojciecha Jagielskiego, Anny Bikont, Magdaleny Tulli, Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk” – opowiadała „Gazecie Wyborczej” Antonia Lloyd-Jones, jedna z najbardziej znanych tłumaczy literatury polskiej na angielski.

NOWY KARASEK
Obchodzący niedawno 80. urodziny Krzysztof Karasek, jeden z nestorów polskiej poezji, współtwórca Nowej Fali, opublikował właśnie nowy tom poetycki o tytule „Przyszedł człowiek żeby chłostać morze”. Krytyk „Rzeczpospolitej” zauważa, że z perspektywy tego zbioru poezja to przede wszystkim „walka o prawdę, jaką symbolizuje obraz »niezabliźnionej rany«”, zaś jego autor „w wierszu zadedykowanym Julianowi Kornhauserowi wspomina, jak w roku 1970 czytali wiersze pod pomnikiem Mickiewicza w Krakowie. Na pytanie starszego przechodnia – kto was zrozumie, odpowiedział, nie bez pychy, że ich, młodych, nie trzeba rozumieć, ich trzeba się bać: »I ta bezczelna odpowiedź / uformowała mnie jako poetę / na całe życie«”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]