Kultura w skrócie

28 listopada – 4 grudnia

05.12.2016

Czyta się kilka minut

DZIENNIKARZ DLA KLIMATU

Łukasz Lamża został zwycięzcą konkursu organizowanego przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS „Dziennikarze dla klimatu”. Wyróżniono go za opublikowany w „Tygodniku” artykuł „Grzech ignorancji”.

MEDIATORY 2016

Wśród laureatów konkursu organizowanego przez studentów dziennikarstwa znalazł się Paweł Reszka, który wygrał w kategorii ProwokaTOR (nagrodzono jego książkę „Chciwość. Jak oszukują nas wielkie firmy”). Nagrodzono też Cezarego Łazarewicza za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” w kategorii ObserwaTOR. Cały zespół „TP” był natomiast nominowany w plebiscycie Mediatory za okładkę wydania, tekst „Idą po nas. Jak nacjonaliści kradną Polakom święta, symbole i patriotyzm” oraz za odważny redakcyjny apel o wsparcie Czytelników w obliczu ataków na pismo. AuTORytetem został wybrany Mariusz Szczygieł.

SZKOŁA PATRIOTYCZNA, NIESTETY

„Jest naiwny, anachroniczny i nieskuteczny. Ale ma w sobie też wzruszającą wiarę w literaturę. Ten, kto go układał, wierzy głęboko, że dzieła literackie potrafią wytworzyć kompletnego człowieka – jego zachowania moralne, reakcje społeczne, postawy patriotyczne i obywatelskie. Co określa profil tej »pedagogiki«? Sądzę, że dziedzictwo PRL-owskie. Podobnie bowiem jak w tamtej edukacji autorzy nowego kanonu wybrali książki uwrażliwiające na biedę i nierówności społeczne, łącząc to z polskością i patriotyzmem. Brakuje tu lektur odwołujących się do zróżnicowania społecznego, ukazujących wielość wyznań, odmienność doświadczenia społecznego wynikającego z płci. Dominuje ujednolicony portret »polskości« uciemiężonej – upostaciowionej już to w ludziach biednych, już to w bezdomnych czy wreszcie w męczennikach sprawy narodowej” – tak Przemysław Czapliński, znany krytyk i historyk literatury, komentuje nowy spis lektur, który uczniom przyszłych klas IV–VIII proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, i w którym na nowo pojawiają się takie dzieła jak „Janko Muzykant” czy „Siłaczka”.

ZMARŁ TADEUSZ CHMIELEWSKI

Reżyser filmowy, autor klasycznych polskich komedii „Ewa chce spać” i „Nie lubię poniedziałku”, miał 89 lat.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2016