Reklama

Kto zamawia ruskie?

Kto zamawia ruskie?

12.11.2018
Czyta się kilka minut
KONSTANTY USENKO, muzyk i pisarz: Modelem rosyjskiego świata jest sinusoida. W powietrzu czuć trudne do określenia napięcie, ma się wrażenie, że może być dużo gorzej, ale też dużo lepiej.
ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Po lekturze Twoich „Buszujących w barszczu” muszę zapytać: muzyka objaśnia nam świat?

KONSTANTY USENKO: Jeśli traktuje się ją poważnie, wraz z poezją, losem ludzi, którzy to stworzyli, i z miejscem oraz czasem, w którym żyją – to na pewno tak. Muzyka jest kalejdoskopem odzwierciedlającym przepływ fal kulturowych, ich nieustanną interferencję. Uzmysławia, jak fascynujący jest wpływ różnych etnosów całego świata na siebie nawzajem. Pokazuje, że ludzie na całym świecie nie różnią się bardzo między sobą, mają te same emocje.

Ponad podziałem na Wschód i Zachód?

Najczęściej służy on tylko dzieleniu ludzi na lepszych i gorszych. Bezsens tego wschodnio-zachodniego relatywizmu polega przede wszystkim na tym, że każdy kraj jest „na wschód” albo „na zachód” od innego. Polska, która lubi uważać siebie za zachodnią, dla Niemców jest...

15335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]