Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dodatek: Książki w Tygodniku (26/2006)
Dodatek "Książki w Tygodniku (26/2006)" ukazał się wraz z numerem:
TP 26/2006
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
Podróż na północ
Mariusz Wilk
Mariusz Wilk /fot. A. Kramarz
Boy z perspektywy czasu
Jakub Beczek
Ten obszerny wybór szkiców krytycznych Tadeusza Boya-Żeleńskiego miał się ukazać w 1941 roku w sowieckim Państwowym Wydawnictwie Mniejszości Narodowych.
Widzialne i niewidzialne miasta
Juliusz Kurkiewicz
Głównym tematem autora jest historia miasta, pojmowana nie jako historia jednostkowych wydarzeń, ale dzieje stylów - ich konkurencji, walk, dialogów i migracji…
Pochowane światła
Joanna Tokarska-Bakir
Scholem powtarzał, że aby dziś zrozumieć kabałę, trzeba przeczytać "Proces. Książka Grözingera wypełnia tę intuicję konkretną treścią.
W kulturowym tyglu
Michał Kuźmiński
Nie jest to lektura na weekend, raczej rzetelny podręcznik niż książka popularnonaukowa, warto ją jednak przynajmniej przewertować, nim zacznie się mówić czy…
Studium obcości
Agnieszka Sabor
Autor, wychowany w arabskiej Tirze na terenie Izraela, pisze po hebrajsku. Autoportret, który buduje w książce, różni się bardzo od stereotypu Palestyńczyka,…
Próba życia
Jerzy Jarniewicz
To apologia pewnego pokolenia, ale także zapis jego końca; autobiografia i zarazem portret ojca autora; polemika z Czwartą Władzą i przezwyciężenie narzucanych…
Łączniczka odkręca na inny odbiór
Adam Poprawa
Traktowanie tej książki jako kolejnego głosu w sporach o Powstanie Warszawskie doprowadziłoby do jej zapoznania. Jeszcze mniej pożądane byłoby jej czytanie w…
Gorzkie morze
Paweł Próchniak
Wyprawa opisana w tych wierszach jest podróżą metafizyczną. Poeta nie stroni od notatek z bieżących wydarzeń, ale w istocie ruch, który opisuje, odsłania świat…
Wygasanie języka
Jakub Momro
To niemal całość dotychczasowego dorobku autora. Wymusza sposób lektury niedający oparcia w sprawdzonych schematach odczytań. Stać się może radykalną,…
Wszystko i nic
Artur Madaliński
Literatura potrafi świetnie bawić się tym, co już było, pod jednym wszelako warunkiem - że pisarz zechce wykorzystać wypracowane już możliwości.
Pisane na najmniejszym
Agata Okońska
Świat jest w wierszu o tyle, o ile go tam nie ma. Poezja Miłobędzkiej, chcąc ogarnąć wszystko, nie stara się opisać jak najwięcej. Zamiast tego próbuje być jak…
Ku nieskończoności
Wojciech Kudyba
Tom zbierający wiersze z półwiecza został skomponowany tak, jakby miał być biografią - wędrówką poety do samego siebie, do miejsc i zdarzeń decydujących o tym…
Cyfry kulturalne, liczby uniwersalne
Stanisław Bajtlik
W artykule "Czy nauka jest uniwersalna? ("Le Monde Diplomatique nr 4/2006) Jean-Marc Lévy-Leblond kwestionuje przekonanie o uniwersalności…
Pani Ermina wychodzi z domu
Jan Strzałka
Andrea Camilleri i Salvo Montalbano to nasi starzy znajomi, ale przypomnijmy: osiemdziesięciojednoletni Camilleri to poeta, eseista i reżyser teatralny, autor…
Jak naprawić rodziców
Joanna Olech
Ta książka tkwi w "złotej dziesiątce najważniejszych tytułów w moim życiu. Kupiłam ją po raz trzeci i zapewne kupię jeszcze nie raz, bo ciągle ją…
Dobre duchy
Mateusz Flak
Zasmarkane dziecko bogów było darem króla smoków dla bardzo ubogiego dziadka, który dawno, dawno temu żył ze sprzedaży drewna na opał. Gdy pewnego razu wracał…
Lektury pobożne
Ks. Adam Boniecki
Proste rozmowy o wierze z Mistrzem Węcławskim
Wizje?
Andrzej Rostocki
Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem "Alfabet braci Kaczyńskich. Podobnie jak wcześniejszy "Alfabet Rokity, szybko znalazł się on na…
Raj własnego zdziwienia
Katarzyna Zimmerer
Dziś, we środę 14 czerwca, po obejrzeniu porcji wieczornych wiadomości przeraziłam się, że już za chwilę świat może stanąć na głowie.
Huragan czasu i szepty sumienia
Piotr Wojciechowski
Ostro i emocjonalnie prowadzony rachunek sumienia wciąga czytelnika w przestrzeń trudnych pytań. Jedno życie opowiedziane jest tak, że prześwieca przez nie…
Książki w Tygodniku (26/2006)
Tomasz Fiałkowski
Książka tygodnika: Tomasz RÓŻYCKI - Kolonie