Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dodatek: Książki w Tygodniku 1-2 (6/2011)
Dodatek "Książki w Tygodniku 1-2 (6/2011)" ukazał się wraz z numerem:
TP 06/2011
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
Zawód: gawędziarz
Mats Rehnman
Mats Rehnman: Opowiadanie baśni to metoda stawiania czoła rzeczywistym niebezpieczeństwom. Wchodząc w czyjąś skórę, spotykamy siebie. Rozmawiali Jerzy Franczak…
Porządkowanie chaosu
Jerzy Franczak
Dla Bruno Bettelheima baśń stanowiła użyteczny podręcznik, z którego dziecko uczyło się "czytać we własnym umyśle". Bez tego elementarza nie…
Emancypacja Śnieżki
Grzegorz Jankowicz
Podobnie jak szczęśliwe narody, tak i szczęśliwa kobieta nie tworzy [baśniowej] historii, w najlepszym razie przemykając jak uśmiech przez zakończenie. Pierre…
Nowe przygody Królewny
Tomasz Z. Majkowski
Śnieżka jest nosicielką najważniejszych cech baśniowych dziewcząt. Zapowiada wszystkie księżniczki, które masowo produkuje nasza kultura.
Magia czy kapusta
Wit Szostak
Twórczość Le Guin można nazwać fabularyzowanymi dziejami ludzkiej duszy. Metafory i symbole zostają opowiedziane tak, jakby wydarzyły się naprawdę.
Książki miesiąca
Dariusz Nowacki
Nowe mitologie.
Dwie strony
Łukasz Orbitowski
Odziera baśń z wszelkich akcydensów i okoliczności, zdrapuje, co może, aż do fabularnego rdzenia, uwspółcześnia i zaczyna traktować serio - choć to powaga…
Księżna i Doktor Serafico
Anna Arno
Niełatwo znaleźć mieszkanie dla poety o delikatnych nerwach i nadszarpniętych finansach. Rozbity i zaniedbywany przez muzę Rainer Maria Rilke od 1902 roku…
O śmierci z przymrużeniem oka
Anna Arno
Rainer Maria Rilke prosił w wierszu: "Każdemu daj śmierć jego własną, Panie, / daj umieranie, co wynika z życia". Te słowa mogłyby stać się…
Między fistułą a filozofią
Michał Paweł Markowski
Mowa wygłoszona z okazji wręczenia Nagrody im. Kazimierza Wyki 19 stycznia 2011 r. w Krakowie.
Ballada obsceniczna
Łukasz Saturczak
Od śmierci Rafała Wojaczka minie w tym roku równo czterdzieści lat i nic nie wskazuje na to, aby jego obecność w literaturze, jak również w popkulturze, była…
Powieść podwójna
Damian Gajda
Autor chętnie nawiązywał wcześniej do osobistych przeżyć, jego nowej powieści nie należy jednak raczej odczytywać przez pryzmat biografii. I jest to chyba…
Kapelusz czy czarczaf
Grzegorz Tomicki
To książka o kraju, w którym podróż z Europy do Azji zajmuje około kwadransa i nie jest podróżą zagraniczną. Opisuje Turcję poprzez jej problemy: z własną…
Podziemny motyl
Jacek Kubiak
Na pierwszy tom nowej powieści Haruki Murakamiego "1Q84" polski czytelnik czekał najkrócej w całym świecie zachodnim. Tylko Chińczycy i…
Nie wiemy nic
Artur Jabłoński
Czym jest ta powieść? Historią zbrodni? Świadectwem niemożności dotarcia do prawdy? Studium artystycznego niespełnienia? A może radykalnym sądem o egzystencji…
Aktorki ośmieszone
Łukasz Maciejewski
Zdjęcia w tym albumie są wspaniałe, jego koncepcja wydaje się jednak, delikatnie rzecz nazywając, dyskusyjna. I nie chodzi o polskie piekiełko, w którym…
Żyć i rysować w Tel-Awiwie
Sebastian Frąckiewicz
Dziś bez komiksów internetowych pełen obraz gatunku byłby niemożliwy. Będziemy prezentować najlepsze z nich. Na początek "The Realist" Asafa…
Białe plamy
Sebastian Frąckiewicz
Po 10 latach od polskiej premiery ukazuje się wznowienie głośnego "Maus". Przez ten czas rodzimi twórcy tematyką żydowską prawie w ogóle się…
Robot destruktor
Sebastian Frąckiewicz
Winshluss zamienia dziecięcą klasykę w groteskową historię dla dorosłych. Łączy wodę z ogniem: garściami czerpie z najlepszej tradycji komiksowego undergroundu…
Styczniowe remanenty
Joanna Olech
Styczeń, po orgii przedświątecznych premier książkowych, jest czasem remanentów i drzemki. Nowości jakby mniej, ale urobku grudniowego starczy na długo.…
Żywiec, Patria mea
Stanisław Bajtlik
W inwokacji rozpoczynającej dzieło swego życia pisał: "Dulce solum Patriae, dulcis mea Patria Żywiec, / Terra parens, cuius munere luce fruor, / Quae…
Ciernista droga Benedykta XVI
Ks. Adam Boniecki
"Módlcie się za mnie, żebym nie uciekł ze strachu przed wilkami" - powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. inauguracyjnej 24…
Biskup na walizkach
Ks. Adam Boniecki
Nikt nie zna tak dobrze polskiej emigracji na Zachodzie jak biskup (potem arcybiskup) Szczepan Wesoły. Należy do ludzi, których los (Opatrzność) przygotowuje…
Dzień Babci
Inga Iwasiów
Myślę od paru dni, że nie wypada napisać felietonu o śmierci w rodzinie, a zarazem nie potrafię zająć się innym tematem.
Twarz tygodnia (26 stycznia - 1 lutego 2032)
Piotr Śliwiński
Poniedziałek. Podczas inauguracji swojej drugiej kadencji, pan prezydent Jan Kowicz wspominał początki Rzeczypospolitej Nowej.
Wierszem
Marta Podgórnik
Poemat nagrodzony nagrodą K.