Reklama

Ks. Andrzej Bardecki: zawsze jest inaczej

Ks. Andrzej Bardecki: zawsze jest inaczej

28.09.2011
Czyta się kilka minut
Dobry ksiądz, sprawny dziennikarz i wypróbowany przyjaciel.
B

Bohater, który jako ochotnik wyjechał na roboty do nazistowskich Niemiec, żeby jako ksiądz nieść pomoc pracującym tam Polakom, a potem trafił do obozu koncentracyjnego; rzecznik odnowy Kościoła, pionier ekumenizmu i... radiesteta. Bezkompromisowy w sprawach podstawowych - np. podczas pracy nad głośnym artykułem o "Milczeniu Piusa XII", czyli stosunku papieża do Zagłady Żydów - i uroczy w codziennych relacjach. Jak pisał o nim Jerzy Pilch w jednym z publikowanych na łamach "TP" felietonów, "może to bluźnierstwo, ale gdy patrzę na niego przez tę szparę w boksie, gdy patrzę na niego, jak z dziwnym uśmiechem przegląda gazety, odnoszę wrażenie, że jego nie tylko Pan Bóg lubi.

Do niego musi mieć słabość całe niebiańskie podziemie, muszą go lubić jakieś dawno zdegradowane pogańskie bóstwa i dobre duszki, on musi mieć z tym światem rozległe i poufne kontakty".

Księdza Andrzeja Bardeckiego nie ma z nami od dziesięciu lat - ale pamiętamy o nim, i chcemy o nim pamiętać.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]