KRONIKA

15 – 21 października

21.10.2013

Czyta się kilka minut

Bergoglio potrafi przemawiać do duchowości typowej dla naszych czasów, do wyznawców „Boga osobistego”, którzy nie są zbyt zainteresowani nakazami moralnymi nakładanymi przez przedstawicieli instytucji religijnych, lecz pragną odszukać sens fragmentaryczności własnej egzystencji. (Zygmunt Bauman w rozmowie opublikowanej 19 października na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.)

Watykan potwierdza nakaz milczenia dla ks. Lemańskiego.
Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa odrzuciła rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach. Tym samym potwierdziła decyzję administracyjną w tej sprawie wydaną przez abp. Henryka Hosera – poinformowała Kuria Biskupia Warszawsko-Praska. „Nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości, w dokumentacji przedstawionej przez Ordynariusza, mowa tu o 208 wypowiedziach, między innymi w artykułach, wypowiedziach publikowanych na blogu Ks. Wojciecha Lemańskiego, jak i w różnych periodykach krajowych” – czytamy w dekrecie Kongregacji. Stolica Apostolska rozpatruje jeszcze drugi rekurs ks. Lemańskiego przeciwko usunięciu go z funkcji proboszcza parafii Jasienica.


Bauman: pontyfikat Franciszka jest szansą dla całej ludzkości. „Jestem oczarowany tym, co robi papież” – powiedział Zygmunt Bauman w rozmowie na łamach dziennika „L’Osservatore Romano”. Przyznał, że wielkie wrażenie zrobiło na nim podejście papieża do kwestii dialogu, gdy konfrontuje się on z całkowicie innymi punktami widzenia. W opinii socjologa, właśnie taki rodzaj konfrontacji jest teraz potrzebny do rozwiązywania najważniejszych problemów. Włoskojęzyczny dziennik przedstawił rozmówcę jako „wielki autorytet wśród interpretatorów kondycji człowieka w naszych czasach”.


Abp Michalik: pedofilia to wielki grzech. „Ile trzeba złej woli, żeby wmawiać Kościołowi, który zna przykazania Boże, że pozwala na krzywdzenie dziecka, że pedofilia jest tolerowana. Nieprawda. To jest wielkie bluźniercze kłamstwo. Chrystus powiedział, że kto jedno małe dziecko zgorszy, lepiej, żeby mu uwiązali kamień młyński do szyi i wrzucili w głębinę morską. Jest to wielki grzech i trzeba chronić dziecko przed wykorzystaniem, które jest straszne i obrzydliwe” – mówił abp Józef Michalik 19 października w Nienadowej Dolnej k. Przemyśla. Przewodniczący Episkopatu odniósł się do zarzutów, że w swoich wypowiedziach rozmywa odpowiedzialność instytucji kościelnych za ukrywanie zjawiska pedofilii. Metropolita przemyski przypomniał, że szykanowany i fałszywie oskarżany był kiedyś ks. Popiełuszko. Więcej o abp. Michaliku w artykule Anny Goc i Marcina Żyły oraz w komentarzu ks. Jacka Prusaka.


Franciszek: sztuka pozwala poznać orędzie Chrystusa. „W każdej epoce Kościół odwoływał się do sztuki, by dać wyraz pięknu swej wiary i głosić orędzie ewangeliczne. Mówi ono o wspaniałości Bożego stworzenia, godności człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo, oraz o tym, że śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa ma moc, by nieść odkupienie i odrodzenie światu naznaczonemu tragedią grzechu i śmierci” – mówił papież do uczestników pielgrzymki stowarzyszenia ­„Patrons of the Arts”, które zrzesza dobroczyńców Muzeów Watykańskich, wspierających konserwację przechowywanych w nich dzieł sztuki.


Kobieta prymasem Kościoła Szwecji. Arcybiskupem Uppsali­ została wybrana dotychczasowa biskupka Lund Antje Jackelén. W głosowaniu zdobyła miażdżącą przewagę (aż 174 głosy elektorskie) nad kontrkandydatem, który zdobył 103 głosy. Urodziła się w Niemczech, ma 58 lat i dwoje dorosłych dzieci – jej mąż jest duchownym luterańskim. Od 1999 wykładała teologię na Uniwersytecie w Lund i na uczelniach w USA. Do ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji należy ok. 70 proc. Szwedów.


Dziedziniec Pogan o uniwersytecie. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Archidiecezja Krakowska oraz Uniwersytet Jagielloński zapraszają na trzecią odsłonę Dziedzińca Pogan. Debata zatytułowana „Universitas” odbędzie się 29 października (wtorek) w auli Collegium Novum przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie o godz. 18.00. W rozmowie udział wezmą: prof. Karol Musioł, prof. Jerzy Hausner oraz prof. Jacek Purchla, a dyskusję poprowadzi bp Grzegorz Ryś.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2013