Kronika

3 – 7 sierpnia

07.09.2013

Czyta się kilka minut

Kiedyś dzieliliśmy grzechy na śmiertelne i powszednie. Dziś jest aplikacja, która podpowiada: możesz myśleć o tym to i to. (Bp Kieran Conry o aplikacjach dostępnych w smartfonach, które pomagają dokonać rachunku sumienia)


Ojciec Krzysztof Mądel ma się przenieść ze wspólnoty w Nowym Sączu do Krakowa i podjąć terapię. Za agresję fizyczną wobec współbrata duchowny otrzymał kanoniczne upomnienie. To decyzja przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Wojciecha Ziółka. Prowincjał podtrzymał nałożony wcześniej na o. Mądela zakaz odprawiania Mszy św. i spowiadania w kościele oraz publicznego głoszenia Słowa Bożego. Jezuita nie może także udzielać się w środkach masowego przekazu oraz udzielać jakichkolwiek innych publicznych wypowiedzi – zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i pod internetowymi czy prasowymi pseudonimami.

Świat modli się za pokój w Syrii. Emma Bonino, minister spraw zagranicznych Włoch, chce pościć w tej intencji. Szefowa włoskiej dyplomacji ujawniła, że wraz z działaczami partii Włoscy Radykałowie (RI), której jest członkiem-założycielem, zastanawia się nad możliwością przeprowadzenia trzydniowego postu. Światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii ustanowił papież Franciszek. „Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej wojny!” – powtarzając 1 września przed modlitwą Anioł Pański (a następnie w tweecie) apel Pawła VI do Narodów Zjednoczonych, papież Franciszek stał się wyrazicielem wołania, które – jak przypomniał – wznosi się „z jednej wielkiej rodziny, jaką jest ludzkość”, bez różnic. Także Kościół w Polsce włącza się w modlitwę o pokój w Syrii. „Będziemy prosić o pokój, by ludzie mogli wrócić do swoich domostw, by nie było przemocy, by w tamtym regionie zapanowała atmosfera miłości i spokoju” – mówi rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch.

Rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie. 2 września w krakowskiej kurii metropolitalnej odbyła się narada z udziałem przedstawicieli władz miasta i Kościoła. „Rozmawialiśmy na temat daty i miejsca spotkania. Wyniki tej dyskusji zostaną przesłane do Papieskiej Rady ds. Świeckich” – powiedział bp Damian Muskus, wyznaczony przez kard. Stanisława Dziwisza do organizacji imprezy. Nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu za trzy lata będzie się spotykać młodzież. „Największe zainteresowanie, mimo szczupłości miejsca, budzą jednak Błonia i Pobiednik Wielki” – dodał bp Muskus.

Coraz większe kolejki przed konfesjonałami w Anglii i Walii. Katolicki biskup Kieran Conry, odpowiedzialny w miejscowym episkopacie za sprawy ewangelizacji, twierdzi, że zmienia się podejście do spowiedzi, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Nie recytują oni już mechanicznie listy grzechów, ale korzystają z aplikacji dostępnych w smartfonach, które pomagają im dokonać rachunku sumienia i przejść skrupulatnie przez cały proces spowiedzi. Według ankiety przeprowadzonej wśród proboszczów i wikarych pracujących w katedrach Anglii i Walii, o dwie trzecie wzrosła ostatnio liczba osób korzystających z sakramentu pokuty. Zdaniem duchownych to efekt zarówno rozpoczętego niedawno pontyfikatu papieża Franciszka, jak i wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii przed trzema laty.

Kard. Nycz o abp. Józefie Wesołowskim: poczekajmy na wyjaśnienie sprawy. Były nuncjusz papieski w Republice Dominikany abp Józef Wesołowski został zwolniony z obowiązków przez Stolicę Apostolską po tym, gdy oskarżono go o pedofilię. „Święty Kościół grzesznych ludzi” – powiedział dziennikarzom kard. Nycz, podkreślając, że decyzja papieża Franciszka o zwolnieniu abp. Wesołowskiego z obowiązków nuncjusza to dokładnie to, czego Ojciec Święty oczekuje od biskupów w przypadkach rozpatrywania takich podejrzeń. „Teraz Rzym będzie rozpatrywał zarzuty i podejrzenia, samo zawieszenie arcybiskupa w czynnościach nie jest wydaniem wyroku” – podkreślił metropolita warszawski. Prosił jednocześnie, by poczekać z osądami na wyjaśnienie tej sprawy i ostateczne decyzje Watykanu. (O sprawie pisze Artur Sporniak na str. 18).

Asteroidzie 2010 ES74 nadano nazwę „Ignatianum”. Asteroida została odkryta w połowie marca 2010 r. przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego w Molėtai na Litwie. Odkrycie przypadło w dniu kanonizacji św. Ignacego, dlatego postanowiono nadać asteroidzie taką nazwę.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2013