KRONIKA

29 stycznia – 4 stycznia 2013

04.02.2013

Czyta się kilka minut

Chrześcijanin powinien brzydzić się donosem. Kto, widząc donos, nie wpada w smutek, nie zrozumiał, że to człowiek jest drogą Kościoła. (Szymon Hołownia na portalu stacja7.pl)


Papież wzywa do sprzeciwu wobec mafii. Do Watykanu z wizytą ad limina przybyli biskupi Kampanii, włoskiego regionu, w którym szczególnie aktywna jest mafia. „Ojciec Święty i tym razem zachęcił nas do zdecydowanego sprzeciwienia się zorganizowanej przestępczości, do opowiadania się po stronie najsłabszych, prześladowanych, wykorzystywanych. Zachęcił też do pomocy ludziom młodym, którzy pozostają bez pracy, w realizowaniu ich marzeń i aspiracji” – ujawnił arcybiskup Neapolu, kard. Crescenzio Sepe.


Kara dla kardynała. Metropolita Los Angeles abp José Horacio Gómez zabronił publicznych wystąpień swemu poprzednikowi kard. Rogerowi Mahony’emu i zawiesił w czynnościach jego biskupa pomocniczego Thomasa Curry’ego. Prawie 78-letni obecnie kardynał kierował archidiecezją w latach 1985–2011, a jego następca zarzuca mu obecnie, że wiedział o przypadkach pedofilii wśród podlegających mu księży, ale nie zrobił nic, aby przeciwdziałać tym nadużyciom. Niedawno dziennik „Los Angeles Times” ujawnił treść dokumentów, które wpłynęły do miejscowego sądu, świadczących o takich przypadkach. Wynikało z nich ponadto, że władze kościelne próbowały je ukryć, zanim później wybuchł skandal na tym tle. W centrum całej sprawy znaleźli się właśnie kard. Mahony i jego biskup pomocniczy.


Nowy patriarcha chaldejskich katolików. Benedykt XVI zaaprobował wybór nowego patriarchy chaldejskiego w Iraku Louisa Sako. Dotychczasowy arcybiskup Kirkuku został kanonicznie wybrany przez synod tego Kościoła patriarchalnego, zwołany przez papieża do Rzymu. Jako patriarcha Babilonii dla Chaldejczyków jest on następcą 85-letniego kard. Emmanuela III Delly’ego, który jeszcze w grudniu złożył rezygnację z tego stanowiska. Nowy patriarcha chaldejski ma 64 lata. Znany jest ze swych wysiłków na rzecz pojednania i pokoju w Iraku. W „TP” nr 52/2010 ukazała się bożonarodzeniowa medytacja napisana przez arcybiskupa Sako specjalnie dla naszych czytelników.


Rzecznik Watykanu: Ali Agca kłamie. Kolejna autobiografia Mehmeta Ali Agcy, w której mowa, że zleceniodawcą zamachu na Jana Pawła II miałby być ajatollah Chomeini, oraz inne zawarte w niej rewelacje są całkowicie fałszywe – stwierdził ks. Federico Lombardi. Prawdę tę Agca miał rzekomo ujawnić jedynie Janowi Pawłowi II podczas słynnej rozmowy w więzieniu w Rebibbi, 27 grudnia 1983 r. Rzecznik Stolicy Apostolskiej skonsultował się z kard. Stanisławem Dziwiszem, który za zgodą papieża obecny był przy tej rozmowie i potwierdza, że mowa była w Rebibbi o trzeciej tajemnicy fatimskiej i niemożliwości wyjaśnienia, dlaczego papież przeżył zamach. Natomiast kard. Dziwisz zaprzeczył, jakoby była mowa o zleceniodawcach i ajatollahu Chomeinim czy też że Ojciec Święty miałby zachęcać zamachowca do przyjęcia chrześcijaństwa. „Ponad sto wersji faktów, jakie dotychczas podał Agca i do których dołącza się obecnie kolejna, to stanowczo za dużo, abyśmy mogli w nią teraz uwierzyć” – zauważa ks. Lombardi.


Watykański dziennik o „W ciemności” Agnieszki Holland. „Film ten zapala małe światło w ciemnościach Holokaustu, nie popadając w retorykę i nie próbując grać na emocjach. Reżyserka, nie szczędząc nam potworności, które dobrze znamy, pokazuje w mistrzowski sposób ciężkie warunki tego barbarzyńskiego okresu i ówczesną ludzkość, jej dwuznaczności, mocne i słabe strony. Ludzi zdolnych do rzeczy strasznych, ale także ich czyny wielkoduszne i odważne” – napisał „L’Osservatore Romano” o najnowszym filmie polskiej reżyserki. Film „W ciemności”, opowiadający autentyczne losy Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów, pojawił się we włoskich kinach z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.


Marsjanki w habitach. Czasem wobec ludzi czujemy się jak Marsjanie, bo pytają przede wszystkim o to, co odrzuciłyśmy, i patrzą na nas, jakbyśmy miały trzy pary uszu i zielone macki – mówi w rozmowie z KAI benedyktynka s. Małgorzata Borkowska z klasztoru w Staniątkach pod Krakowem. „Człowiek widzi jakiś szczególnie piękny widok, w górach czy nad morzem. I tak się zachwyca, że chciałby się wtopić w ten krajobraz, jakoś mu się oddać. Ludzie, którzy w ten sposób czują się wobec Boga, po prostu zostają mnichami i mniszkami. To cała tajemnica” – wyjaśnia pisarka i najwybitniejsza historyczka żeńskiego życia zakonnego doby staropolskiej. W 86 polskich klasztorach kontemplacyjnych żyją 1394 siostry, których średnia wieku wynosi 52 lata. 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego, przeprowadzona została w parafiach zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.


Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2013