KRONIKA

8 – 14 stycznia 2013

14.01.2013

Czyta się kilka minut

Podpisane w sierpniu ubiegłego roku przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Patriarchę Moskiewskiego Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji jest mocnym znakiem danym przez wierzących na rzecz wspierania relacji między narodami rosyjskim i polskim. (Benedykt XVI w noworocznym przemówieniu do dyplomatów 7 stycznia w Watykanie.)


Papież do dyplomatów. „Pokój nie pochodzi jedynie z ludzkiego wysiłku, lecz wypływa z miłości samego Boga. I to właśnie zapominanie o Bogu, a nie Jego uwielbienie, rodzi przemoc” – powiedział Benedykt XVI, spotykając się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Papież wezwał strony konfliktu w Syrii do złożenia broni i podjęcia jak najszybciej dialogu. Do Izraelczyków i Palestyńczyków zaapelował, aby podjęli pokojowe współistnienie. W świecie, w którym jest coraz mniej ograniczeń, budowanie pokoju przez dialog nie jest – zdaniem Papieża – wyborem, lecz koniecznością. W tym kontekście Benedykt XVI wskazał na pozytywny przykład podpisania w sierpniu ub.r. przez Kościół katolicki w Polsce oraz rosyjską Cerkiew Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji.


Tylko osoba szalona może podejrzewać, że biskupi polscy świadomie od pięćdziesięciu lat łamią prawo Kościoła, nad którego przestrzeganiem są ustanowieni stróżami” – napisał ks. Mateusz Matuszewski, odpowiedzialny w kurii warszawsko-praskiej za Referat ds. Jedności Chrześcijan, w odpowiedzi na akcję antyekumeniczną środowisk tradycjonalistycznych. Ich przedstawiciele pytają, na jakiej podstawie w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan podczas Mszy w kościołach katolickich kazania głoszą przedstawiciele innych Kościołów. Ks. Matuszewski powołał się na specjalny przywilej, który dla Kościoła w Polsce otrzymał kard. Stefan Wyszyński. Centralnym punktem tegorocznych obchodów Tygodnia Ekumenicznego w Warszawie będzie Msza św. odprawiona przez abp. Henryka Hozera w katedrze warszawsko-praskiej 20 stycznia o godz. 18.00, podczas której kazanie wygłosi pastor Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Świętej Trójcy w Warszawie.


Biskup odpowiada na pytania. Niecodzienny sposób kontaktu z wiernymi zaproponował nowy ordynariusz łódzki abp Marek Jędraszewski. 11 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Dialogi w katedrze”: przez dwie godziny biskup odpowiadał na pytania dotyczące wiary i rozumu. Ponieważ odpowiedzi – jak relacjonowali uczestnicy – miały formę miniwykładów, biskup zdołał odpowiedzieć tylko na pięć pytań, odnoszących się m.in. do rozumności szukania Boga jako drogi życiowej czy możliwości pogodzenia teorii ewolucji z wiarą, a także momentu, w którym Jezus uświadomił sobie, że jest Bogiem. Kolejne spotkanie z abp. Jędraszewskim – poświęcone wierze i cierpieniu – odbędzie się w drugi piątek lutego.


Nergal ponownie przed sądem. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił 8 stycznia uniewinniający wyrok sądu niższej instancji dla Adama Darskiego ps. „Nergal”, lidera deathmetalowego zespołu Behemoth, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sąd przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Adam Darski podarł Pismo Święte w 2007 r. podczas koncertu jego zespołu w Gdyni. W 2011 r. Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego, uznając podarcie Pisma Świętego za „swoistą formę sztuki”. Oświadczył też, że „nie zamierza wyznaczać żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej i religijnej”. To oświadczenie zostało podważone przez Sąd Najwyższy w październiku ub.r., który uznał, że sąd niższej instancji musi odpowiedzieć, czy w tej sprawie przekroczono granice wolności słowa i wypowiedzi artystycznej, gdyż „dopóki istnieje art. 196, istnieją takie granice”.


Ewangelickie korzenie Jana Pawła II. Franciszek Przeczek – pradziadek Karola Wojtyły po stronie ojca – był ewangelikiem. Informację taką podał Jan Kliber w artykule „Ewangeliccy przodkowie Karola Wojtyły. Ród Przeczków z Datyni” opublikowanym w tegorocznym Kalendarzu Ewangelickim 2013. Córka Franciszka Przeczka, Anna, wyszła za mąż za Macieja Wojtyłę. W 1879 r. urodził im się syn Karol – ojciec przyszłego papieża.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 03/2013