KRONIKA

21 - 27 lutego 2012

27.02.2012

Czyta się kilka minut

Nie jest dziś naszym największym zmartwieniem zewnętrzny wróg Kościoła. Musimy przede wszystkim patrzeć na grzechy osobiste i grzechy wewnątrz wspólnoty Kościoła. (Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko podczas liturgii Środy Popielcowej w katedrze w Koszalinie).

Bicie wawelskiego Dzwonu Zygmunta obwieściło początek Wielkiego Postu. W homilii wygłoszonej w Środę Popielcową w krakowskiej katedrze kard. Stanisław Dziwisz wezwał do nawrócenia i podjęcia trudu uporządkowania uczuć, postaw, zachowań i relacji z ludźmi oraz Bogiem. Zdaniem kardynała, świadome ograniczenie naszych potrzeb jest najlepszą drogą do oczyszczenia i harmonii. „Zastanówmy się, z jakim nałogiem możemy walczyć w poście? Taka postawa to inwestycja także we własne człowieczeństwo”, przekonywał kard. Dziwisz.

Z okazji Wielkopostnego Dnia Pokutnego abp Henryk Hoser stwierdził, że „przyczyną obecnego kryzysu Kościoła jest demoralizacja wszystkich jego warstw”. Hierarcha, zachęcając kapłanów do życia radami ewangelicznymi, przypomniał o potrzebie wewnętrznego nawrócenia się, poprzez upodobnienie się do Chrystusa. Kondycja Kościoła – powiedział arcybiskup – zależy od kondycji kapłaństwa i życia konsekrowanego, a „kryzysy Kościoła zaczynają się zawsze od kryzysu obu z nich”. Wielkopostny Dzień Pokutny dla duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej odbył się w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.

Dziennik „Daily Telegraph” ujawnił 23 lutego, że w niektórych prywatnych klinikach Zjednoczonego Królestwa istnieje możliwość dokonania aborcji ze względu na płeć dziecka. „Nie zadaję pytań” – oświadczył wprost jeden z lekarzy podstawionej przez dziennikarzy kobiecie, która poskarżyła się mu, że „nie może urodzić dziewczynki”. Publikacja wywołała na Wyspach falę komentarzy oraz dyskusję ws. praktyk eugenicznych. Do dymisji podała się szefowa komisji nadzorującej opiekę zdrowotną i społeczną, zaś minister zdrowia Andrew Lansley oświadczył, że jest „głęboko przejęty” dziewięcioma ujawnionymi przez gazetę przypadkami gotowości lekarzy do wykonania aborcji ze względu na płeć dziecka. Dzień po publikacji gazety policja wszczęła śledztwo w sprawie dwóch opisanych przez dziennikarzy klinik. Brytyjskie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC) wezwało rząd do zerwania wszelkich powiązań z prywatnymi placówkami przeprowadzającymi aborcje.

Po spotkaniu z ministrem obrony narodowej premier Donald Tusk zapowiedział radykalne zmniejszenie liczby kapelanów w wojsku. „W ostatnich latach liczba kapelanów systematycznie rosła pomimo tego, że liczba żołnierzy malała – powiedział premier. – Minister zobowiązał się, że z tych setek kapelanów w wojsku redukcja będzie dotyczyła połowy zatrudnionych”. Komentując dla KAI wypowiedź Tuska, bp Józef Guzek podkreślił, że „ordynariat polowy nie jest dodatkiem do armii, ale jej integralną częścią. Jaka będzie armia, gdy szukając oszczędności, bezrefleksyjnie odrzuci się tych, którzy troszczą się o psychikę i ducha żołnierza?”. W polskiej armii służy 144 kapelanów Kościoła katolickiego.

Ks. prof. Michał Heller otrzymał 24 lutego tytuł doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej. W swojej laudacji prof. Wiesław Sasin przypomniał, że ks. prof. Heller jest pierwszym Polakiem nagrodzonym prestiżową Nagrodą Templetona. „Wielką przyjemność sprawiało nam jego entuzjastyczne zainteresowanie różnorodnymi strukturami matematycznymi. Urzekało jego powiedzenie, że matematyka jest jedyną nauką pozbawioną grzechu pierworodnego” – wspominał Sasin. Podczas wykładu wygłoszonego w czasie uroczystości ks. prof. Heller przekonywał słuchaczy, że matematyka jest poezją – i to najwyższego lotu.

Kierowana przez kard. Camillo Ruiniego Międzynarodowa Komisja badająca autentyczność objawień w Medziugorju przesłuchała wizjonerów i zapewne jeszcze w tym roku przedstawi wyniki swoich prac – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Zdaniem włoskiego watykanisty, pomimo odkrycia, że komunistyczne organa bezpieczeństwa usiłowały wpłynąć na negatywną opinię episkopatu ówczesnej Jugosławii na temat prawdziwości objawień, należy oczekiwać, że opinia Komisji nie będzie zawierała zdecydowanego stanowiska „za” czy „przeciw” autentyczności objawień w Medziugorju. Niedawno Benedykt XVI przyjął na audiencji kard. Ruiniego.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2012