Reklama

Królestwo dla lisa

Królestwo dla lisa

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Nie, to nie jest tekst o tym, że jakaś tam drużyna zdobyła mistrzostwo Anglii, choć bukmacherzy wypłacają pieniądze ludziom, którzy obstawili jej sukces przy kursie 5000:1 i choć tak zachwycają się nią włoski tenor i angielski laureat Bookera.
Leicester City (trener Claudio Ranieri w garniturze) świętuje sensacyjne mistrzostwo kraju, 7 maja 2016 r. Fot. Michael Regan / GETTY IMAGES
W

Wszystkiemu winien Ryszard III. Bohater szekspirowskiego dramatu, koronowany w 1483 r. po tajemniczej śmierci małoletnich synów swojego brata i poprzedniego władcy Edwarda IV, panował tylko dwa lata, a gdy zginął w bitwie pod Bosworth, jego sprawa przegrała na wieki: zwycięscy Tudorowie, mając do dyspozycji pióra tak wybitne (oprócz Szekspira był jeszcze Tomasz More), zrobili z niego tyrana, okrutnika i mordercę. „Nikt mnie nie kocha, nikt się nie pożali, / Gdy umrę... Czemu mieliby się żalić? / Ja sam dla siebie nie znajduję w sobie / Litości” – mówił u Szekspira na chwilę przed rozstrzygającym starciem, jeszcze zanim padły najsłynniejsze słowa sztuki, te o królestwie za konia (przeł. Stanisław Barańczak).

Zaiste: przez wieki nikt się nad Ryszardem Yorkiem nie użalił. Jego ciało złożono w pobliskim klasztorze, zburzonym kilkadziesiąt lat po bitwie. Dopiero w 2012 r. podjęto...

10834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]