Reklama

Król pisarz

Król pisarz

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Po śmierci króla Stanisława Augusta rękopis jego pamiętników trafił do tajnego archiwum w Petersburgu i do dziś przechowywany jest w Rosji.
P

Pełne krytyczne wydanie w języku oryginalnym (czyli po francusku) ukazało się dopiero w 2012 r. Wyboru fragmentów do polskiej edycji dokonał profesor uniwersytetu w Montpellier, Dominique Triaire, znany jako biograf i edytor dzieł innego Polaka piszącego po francusku, Jana Potockiego, autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
Królewskie pamiętniki są kopalnią wiedzy o XVIII w. i zapewne staną się wydarzeniem dla historyków tamtej epoki. Wiadomo, że ich autor był poliglotą, znawcą sztuk, czytelnikiem Szekspira, Racine’a i Woltera; teraz okazuje się, że był również utalentowanym pisarzem. Przenikliwe opisy obyczajowości, ludzkich charakterów, dworskich intryg i politycznych zawirowań wydają się niemal wolne od autocenzury i tworzą barwną panoramę arystokratycznej międzynarodówki doby Oświecenia. Potoczysty, umiejętnie stylizowany przekład jest dziełem Wawrzyńca Brzozowskiego, który wcześniej dał się poznać jako tłumacz najważniejszego dzieła Georges’a Pereca, „Życie instrukcja obsługi”.

Wawrzyniec Brzozowski, „Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia, autor oryginału Stanisław August Poniatowski”, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, 2013

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]