Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

25.09.2017
Czyta się kilka minut
18 – 24 września
Z

Zbieżność zdarzeń

Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował konto prezydenckiego współpracownika, byłego wiceministra sprawiedliwości i adwokata Michała Królikowskiego, na którym znajdował się depozyt uzyskany prawdopodobnie z przestępstwa. Chodzi o pieniądze firmy podejrzewanej o wyłudzanie podatku VAT, której przedstawiciela miał bronić Królikowski; ten ostatni powiadomił o depozycie prokuraturę, która jednak zainteresowała się sprawą dopiero po tym, jak wyszło na jaw, że mecenas przygotowuje dla prezydenta projekty ustaw o sądownictwie. Z Biura Bezpieczeństwa Narodowego z kolei odszedł oficer, który w latach 1983-90 pracował w Wojskowej Służbie Wewnętrznej; informacje na temat jego przeszłości, godzące w wiarygodność prezydenckiego otoczenia (jego częścią jest BBN), również pojawiły się dopiero w ostatnich dniach.

Zatrzymali nie tego

Wrocławskie CBA zatrzymało mieszkańca Płocka, którego następnie przewiozło do aresztu w Częstochowie. Na miejscu, gdy mężczyzna źle się poczuł i wezwano doń pogotowie, okazało się, że zaszła pomyłka: zgadzało się imię, miejsce zamieszkania i pierwsza litera nazwiska, ale agenci szukali innej osoby.

Wpłaty i wypłaty

Jan Rokita otrzymał 120 tys. zł odszkodowania za doznane krzywdy i utracone zarobki w związku z internowaniem w stanie wojennym (były polityk PO na mocy zmiany w przepisach domagał się ponad pół miliona rekompensaty; wcześniej otrzymał już 25 tys. zł). Z kolei z rachunku bankowego Hanny Gronkiewicz--Waltz zniknęło ponad 12 tys. zł, zajęte przez urząd skarbowy jako grzywny wraz z odsetkami za niestawiennictwo pani prezydent Warszawy na czterech posiedzeniach komisji weryfikującej reprywatyzację w stolicy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]