Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

24.10.2016
Czyta się kilka minut
17 – 23 października
P

PAPIEŻ I 500-LECIE REFORMACJI
Od 31 X do 1 XI Franciszek weźmie udział we wspólnych, katolicko-luterańskich obchodach 500-lecia reformacji w Lund i Malmö. Wizyta w Szwecji wzbudza dyskusję. Ekumeniści zauważają, że udział papieża Kościoła rzymskokatolickiego – niegdyś przedstawionego w luteranizmie jako biblijna „nierządnica Babilonu” – w obchodach związanych z upamiętnieniem wystąpienia Lutra przeciw kościelnej korupcji to wydarzenie szczególne. Konserwatywni katolicy zarzucają papieżowi gloryfikowanie podziału chrześcijaństwa.

BEZDOMNI NA PIELGRZYMCE
Ok. 30 bezdomnych i blisko 50 biskupów uczestniczyło w narodowej pielgrzymce Polaków do Rzymu. Przez cztery dni 7 tys. wiernych modliło się w najważniejszych rzymskich świątyniach, spotkało się z Franciszkiem oraz nawiedziło grób Jana Pawła II. Wyjazd bezdomnych zorganizowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

NAGRODZONA ZAKONNICA
Siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy została pierwszą laureatką Nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”. Zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny, zwłaszcza dziewczętom. Ustanowiona przez Sejmik Województwa Małopolskiego nagroda będzie przyznawana co dwa lata za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym.

POPRAWIANIE FASADY
Słowo „Bóg” chce dopisać poseł PiS Andrzej Melak do maksymy „Honor, Ojczyzna” widniejącej na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Złożył nawet w tej sprawie odpowiednią interpelację. Brak tego słowa „można odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków” – tłumaczy. Dotychczasowy napis widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]