Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

18.04.2016
Czyta się kilka minut
12 – 17 kwietnia

DNI TISCHNEROWSKIE
„Drogi wolności” – to hasło 16. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w Krakowie od 20 do 23 kwietnia. W debatach i dyskusjach wezmą udział m.in. s. Barbara Chyrowicz, Janina Ochojska, o. Jan Andrzej Kłoczowski, Karol Tarnowski czy o. Ludwik Wiśniewski.Gościem specjalnym będzie amerykański historyk Timothy Snyder, wykładowca Uniwersytetu Yale i członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jego wykład zaplanowano na piątek, 22 kwietnia.

SPRAWIEDLIWY POKÓJ
Rozwijanie duchowości i działań odrzucających przemoc, także rezygnacja z uwzględniania teorii „wojny sprawiedliwej” – to postulaty z watykańskiej konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę Iustitia et Pax oraz Pax Christi International. Po zakończeniu obrad jej uczestnicy poprosili papieża, by napisał encyklikę o sprawiedliwym pokoju. Również abp Ivan Jurkovič, mianowany niedawno stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych, apelował o promowanie pokojowych rozwiązań. „Zapobieganie to jedyna droga, by przerwać błędne koło wyścigu między rozwojem technicznym środków militarnych i ich siły niszczycielskiej a wysiłkami, by lepiej bronić międzynarodowego prawa humanitarnego” – mówił w minionym tygodniu w Genewie podczas spotkania o śmiercionośnych autonomicznych systemach uzbrojenia.

ZBADANA RELIGIJNOŚĆ
Amerykański Pew Research Center przeprowadził badania religijności w 192 krajach. Wśród ankietowanych byli chrześcijanie, muzułmanie, buddyści, hinduiści, żydzi i ateiści. Ich wyniki potwierdzają stawiane także przez innych naukowców tezy – kobiety są bardziej religijne od mężczyzn. 83 proc. kobiet na świecie zadeklarowało, że są wierzące; wśród mężczyzn 80 proc. przyznało, że wyznaje jakąś religię. Rekordowe rozbieżności pojawiły się m.in. we Włoszech czy w Kolumbii, gdzie do kościoła chodzi co niedzielę aż 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]