Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

25.05.2015
Czyta się kilka minut
19 – 25 maja
Fot. Georg Hochmuth / EPA / PAP
R

RÓŻNE WIZJE EUROWIZJI
Zorganizowany w tym roku w Austrii Konkurs Piosenki Eurowizji wzbudził zainteresowanie hierarchów. Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn przyrównał show do dnia Zesłania Ducha Świętego, kiedy w Jerozolimie „spotkali się ludzie ze wszystkich krajów, mówiący różnymi językami, aby wspólnie świętować narodziny Kościoła poprzez przyjęcie Ducha Świętego”. Z kolei przeciw występowi reprezentantki Rosji (na zdjęciu) wypowiadał się patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl, dla którego Eurowizja jest sprzeczna z rosyjską kulturą. Na szczęście dla niego Polina Gagarina zajęła drugie miejsce.
BŁOGOSŁAWIONY ROMERO
W San Salvador beatyfikowano Oscara Romero, arcybiskupa znanego z zaangażowania na rzecz ubogich i prześladowanych, w 1980 r. zamordowanego przez prawicową juntę. Uroczystość uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Salwadoru, gdzie wciąż utrzymuje się silny podział między prawicą a lewicą po zakończonej w 1992 r. wojnie domowej. Ocena abp. Romero przez wiele lat antagonizowała też kościelnych biskupów – niektórzy widzieli w nim ikonę tzw. teologii wyzwolenia, krytykowanej (zwłaszcza za czasów Jana Pawła II) za sympatie marksistowskie.
TEMPLETON DLA JEANA VANIERA
Założyciel ruchów Arka oraz Wiara i Światło odebrał w Londynie Nagrodę Templetona, przyznawaną za przełamywanie barier między nauką a religią. „Dziś staje się jasne, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jeśli nawiążemy z nimi prawdziwą przyjaźń, mogą humanizować świat”, powiedział Vanier. Dodał, że nagrodę przyjmuje właśnie w ich imieniu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]