Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

29.03.2015
Czyta się kilka minut
23 – 28 marca
G

GEJE JAK MORDERCY?
Kard. Raymond Burke, główny krytyk reform synodalnych, nie przebiera w słowach. W rozmowie z portalem LifeSiteNews powiedział, że wierzący homoseksualiści oraz pary żyjące w ponownych małżeństwach, starający się wieść „dobre” i „uczciwe” życie religijne, są „niczym ludzie, którzy kogoś zamordowali, a teraz są mili dla innych”.

KARDYNAŁ Z UŚMIECHEM
2 kwietnia mija 65. rocznica święceń kapłańskich kard. Franciszka Macharskiego, metropolity Krakowa w latach 1978–2005. Hierarcha, znany z poczucia humoru i dystansu do siebie, lubi powtarzać, że w relacji z wiernymi ksiądz powinien być „tak blisko jak brat”. Kardynał jest m.in. kawalerem przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu. Przed rokiem prezydent RP odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

ZMARŁ PATRIARCHA ASYRYJSKI
Mar Dinkha IV miał 80 lat, Asyryjskim Kościołem Wschodu kierował od 1976 r. Franciszek nazwał go „odważnym i roztropnym pasterzem, który wiernie służył swojej wspólnocie w czasach stawiających niezmiernie trudne zadania”. Asyryjczycy w Iraku i Syrii cierpią obecnie prześladowania ze strony dżihadystów z Państwa Islamskiego.

ONZ JAK CHRONIĆ RELIGIE
Arabska Wiosna pogorszyła sytuację chrześcijan; dokonywane na nich zbrodnie winny być ścigane przez międzynarodowy trybunał; w sierpniu ONZ zainauguruje program przeciwdziałania ekstremizmowi – to wnioski z dyskusji o sytuacji mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

EKSPEDYCJA DO SANTIAGO
Polarnik Marek Kamiński idzie przez Polskę Szlakiem św. Jakuba. Jego celem jest Santiago de Compostela (Hiszpania). Rozpoczęty w Kaliningradzie, miejscu narodzin Kanta, marsz przedstawia jako „pielgrzymkę od bieguna rozumu do bieguna wiary”.

ŚMIERĆ ZA MISJĘ
Od początku lat 80. XX w. na świecie zabito 1062 katolickich misjonarzy, jak podaje agencja Fides. Jedna czwarta z nich zginęła podczas ludobójstwa w Rwandzie (1994). 24 marca w Kościele obchodzono Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]