Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

23.11.2020
Czyta się kilka minut
16–22 listopada
o. Raniero Cantalamessa / FOT. ROBERT GARDZINSKI / FORUM
P

Przyszłość

Jak Franciszek wyobraża sobie świat po pandemii? Odpowiedź znajdziemy w książce „Wróćmy do marzeń: droga do lepszej przyszłości”, która ukaże się 1 grudnia. W rozmowach online brytyjski dziennikarz Austen Ivereigh pytał papieża m.in. o śmierć George’a Floyda, seksualne nadużycia w Kościele czy prześladowane mniejszości.

Pokora

Kardynał-nominat o. Raniero Cantalamessa, którego Franciszek włączy 28 listopada do Kolegium Kardynalskiego, zrezygnował z przysługującej mu sakry biskupiej. „Prosiłem Ojca Świętego o dyspensę od święceń biskupich. Zadaniem biskupa jest bycie pasterzem i rybakiem. W moim wieku niewiele mógłbym zrobić jako »pasterz«, a to, co mógłbym zrobić jako »rybak«, mogę dalej czynić głosząc słowo Boże” – powiedział 86-letni kaznodzieja Domu Papieskiego.

Poparcie

Obradujący wirtualnie na jesiennej sesji Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w pełni poparł Oświadczenie Konferencji Biskupów Luterańskich odnoszące się do napięć związanych z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. „Misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii i kształtowanie sumień, nie zaś forsowanie określonych rozwiązań moralnych poprzez narzucanie ich za pomocą regulacji prawnych w sferze państwa” – napisali luterańscy biskupi.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]