Kościół w skrócie

26 lutego – 4 marca

05.03.2018

Czyta się kilka minut

Ksiądz nie politykuje!

„Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum (…). Kościół winien stać po stronie Bożej” – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 1 marca. Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że „prawa kapłana do ujawniania własnych wyborów politycznych są ograniczone przez wymogi jego posługi kapłańskiej”.

Adhortacja o świętości

Papież prawdopodobnie na Wielkanoc ogłosi adhortację poświęconą świętości – twierdzi watykanista Andrea Tornielli. Według informacji, do których dotarł, Franciszek podpisze nowy dokument 19 marca, w Święto św. Józefa i piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu. Potrzebny jednak będzie jeszcze czas na tłumaczenie adhortacji na różne języki. Będzie ona krótsza od dwóch dotychczasowych adhortacji Franciszka. Niedawno kard. Óscar Rodríguez Maradiaga publicznie wspomniał, że papież przygotowuje „piękny dokument o świętości”.

„Ojcze nasz” bez zmian

Episkopat nie planuje wprowadzać zmian w tłumaczeniu „Ojcze nasz” – powiedział KAI bp Adam Bałabuch. „Na razie czekamy, czy będzie jakaś odgórna decyzja Stolicy Apostolskiej” – zastrzegł przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zmianę słów „nie wódź nas na pokuszenie” na „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” poparł papież 6 grudnia 2017 r. we włoskiej telewizji TV2000. Niektóre episkopaty już zmieniły tradycyjną formułę.

Nominacje do nagrody „Ślad”

Nasz stały współpracownik ks. Andrzej Draguła oraz były kierownik działu „Wiara” „Tygodnika Powszechnego” Janusz Poniewierski zostali nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Ks. Draguła uzyskał nominację m.in. „za mądre poruszanie się po pograniczach wiary i współczesnej kultury”, zaś Poniewierski m.in. „za własną publicystykę z zakresu relacji chrześcijańsko-żydowskich”. Trzecim nominowanym jest naczelny „Przewodnika Katolickiego” ks. Mirosław Tykfer.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 11/2018