Reklama

KOŚCIÓŁ A PEDOFILIA

Najnowsze

Plakat filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
Ten film rodzi najpierw niedowierzanie, potem gniew, na końcu jednak poczucie bezsilności.
Fot. Maciej Zienkiewicz dla "TP"
Kościelnych przełożonych oskarża się o niepodejmowanie odpowiednich działań wobec księży krzywdzących nieletnich. Niewiedza? Naiwna troska o wizerunek Kościoła? Może, lecz nie tylko.
Ks. Jacek Prusak / Fot. Grażyna Makara
Jeśli po filmie Sekielskich mam nadal ze spokojnym sumieniem patrzeć jako ksiądz w twarz wiernym, przekona mnie do tego jedynie powołanie komisji z udziałem świeckich do badania nadużyć.

KOŚCIÓŁ W POLSCE

Czy szukając pomocy zadzwonisz do księdza, który przyjmuje zgłoszenia od ofiar molestowania – i równocześnie jest rzecznikiem prasowym kurii?
OJCIEC ADAM ŻAK SJ, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży: Nie mam żadnych przesłanek, by uznać, że w polskim Kościele postępowano inaczej niż w amerykańskim albo irlandzkim.

Wszystkie artykuły

05.07.2021
Ks. Jacek Prusak SJ: Nie wystarczy już zamiana złych biskupów na dobrych. Wadliwy jest model. Potrzebujemy głębokiej reformy episkopalności.
Kard. Stanisław Dziwisz
26.06.2021
Tak, Watykan prowadzi dochodzenie w sprawie jego zaniedbań. Nie, nic nie wskazuje, by papież powołał „specjalną komisję” i miał go rozliczać „za afery pedofilskie czasów Jana Pawła II” –...
14.06.2021
List kard. Reinharda Marksa do Franciszka i odpowiedź papieża – to korespondencja niezwykła. To nie wymiana zwięzłych, urzędowych pism.
31.05.2021
Informacja, że polscy biskupi zostali wezwani przez papieża „na dywanik”, wzbudziła wiele emocji. Ale mówią one więcej o nas, społeczeństwie (a przynajmniej o dużej jego części), niż o...
26.05.2021
Porównywanie nadchodzącej wizyty polskich biskupów w Watykanie do sytuacji biskupów z Chile, których papież pilnie wezwał do siebie i którzy po tym spotkaniu gremialnie podali się do...
17.05.2021
Dlaczego delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak odmówił Państwowej Komisji ds. Pedofilii dostępu do kościelnych akt?
17.05.2021
Reakcje Watykanu na sprawy biskupów Szkodonia i Tyrawy pokazują, że z perspektywy ofiar kościelna sprawiedliwość wciąż jest opieszała.
15.05.2021
Reakcje Watykanu na sprawy biskupów Szkodonia i Tyrawy pokazują, że z perspektywy ofiar kościelna sprawiedliwość wciąż jest opieszała.
12.04.2021
W komisji, mającej wydać werdykt w sprawie przyzwolenia na zło, zasiada osoba, która notorycznie dopuszczała się plagiatów.
26.03.2021
Co powinno się teraz stać? Przede wszystkim dominikanie powinni jak najszybciej zaproponować konkretne, wszechstronne i hojne wsparcie osobom skrzywdzonym.

Strony

Ujawnienie rozmiarów pedofilii duchownych i odkrycie, że w reakcjach Kościoła na te przestępstwa liczył się nie los ofiar, ale ochrona nieskażonego obrazu instytucji, było szokiem i zgorszeniem.