Reklama

Kościelny ból głowy

Kościelny ból głowy

30.05.2016
Czyta się kilka minut
W wierze ważne jest nie tylko serce, ale także głowa. Przed pielgrzymką Franciszka przyglądamy się kondycji polskiej teologii. Oto trzecia część Tygodnikowej mapy Kościoła w Polsce.
Fot. Marek Lapis / FORUM
O

Objawienie jest czymś paradoksalnym. Jako ofiarowany przez Boga sposób na zbawienie wieczne, jest dane w komplecie – niczego do niego nie można już dodać ani nic mu ująć. Nie znaczy to jednak, że jest rozpoznane i zrozumiane w całości. Przeciwnie – proces odczytywania objawienia będzie trwał do końca świata. Stąd postęp w teologii jako rozumnej wiedzy o objawieniu. Przykładem jest żywo roztrząsane ostatnio pytanie: czy rozwój rozumienia Bożego miłosierdzia daje podstawy dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach?

Dynamika teologii ma także drugie źródło. Objawienie nie zmienia się, ale zmianie ulega kontekst, w którym jest odczytywane, czyli świat, w którym żyjemy. Właściwie każde pokolenie musi zmierzyć się z depozytem objawienia „po swojemu”. Można to pokazać także na wspomnianym przykładzie. Małżeństwa rozpadały się w każdym pokoleniu, ale...

16746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]