Reklama

Koniec chowu klatkowego coraz bliżej

Koniec chowu klatkowego coraz bliżej

05.07.2021
Czyta się kilka minut
K

Komisja Europejska zobowiązała się, by do 2023 r. przedstawić rozwiązania prawne wycofujące, a następnie zakazujące stosowania klatek w przemysłowej hodowli zwierząt. To odpowiedź na inicjatywę obywatelską „End the Cage Age” („Koniec Epoki Klatkowej”). Chodzi o ponad 300 mln zwierząt hodowlanych w Unii, w tym cielaki, króliki, kaczki, gęsi, a przede wszystkim – kury. W naszym kraju w klatkach zamkniętych jest ponad 40 mln niosek.

Polscy hodowcy podkreślają, że wielu z nich nie zdążyło jeszcze pospłacać kredytów za wcześniejsze dostosowanie swoich hodowli do unijnych standardów tuż po wstąpieniu do Wspólnoty. Boją się też zalewu tańszej, niespełniającej norm, żywności spoza Europy. KE deklaruje, że w nowej Wspólnej Polityce Rolnej znajdą się rozwiązania wspierające hodowców, także finansowe. Mówi się też o narzuceniu podobnych norm na towary spoza Europy.

Małgorzata Szadkowska, prezeska polskiego oddziału Compassion in World Farming, organizacji odpowiedzialnej za inicjatywę, uważa, że czas skończyć z przerzucaniem kosztów taniej żywności na środowisko i zwierzęta. – Myślenie, że możemy mieć tanie jedzenie w nieskończoność, to pułapka – mówi „Tygodnikowi”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]