Reklama

Końcowe odliczanie

Końcowe odliczanie

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Do brexitu pozostało niewiele ponad dwa miesiące. Nadal jednak nie wiadomo ani jak, ani nawet czy w ogóle do niego dojdzie.
P

Porozumienie, które rząd Theresy May wypracował podczas długich negocjacji z Brukselą, zostało w minionym tygodniu odrzucone przez Izbę Gmin – i to tak dużą większością głosów, że okazało się największą porażką premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Premier May musiała też zmierzyć się z wotum nieufności (to głosowanie przetrwała, ale nie rozwiązało to jej problemów z brexitem). Obecnie w parlamencie trwają dyskusje, próby zawarcia ponadpartyjnych sojuszy i znalezienia sposobu na przełamanie impasu. Podziały, również wewnątrzpartyjne, są jednak tak głębokie, że nie wiadomo, czy możliwy jest jakikolwiek kompromis. To dlatego część posłów chce, aby parlament mógł zadecydować o wniosku o przesunięcie daty wyjścia z Unii (zgodę musiałyby wyrazić też państwa unijne). To dałoby Brytyjczykom więcej czasu, by uniknąć tzw. twardego brexitu. Czas byłby też potrzebny, jeśli zdecydowano by się na powtórne referendum. Zwolennicy brexitu widzą w tym jednak groźbę pozostania w Unii, co, ich zdaniem, byłoby zaprzeczeniem demokratycznej decyzji podjętej w referendum w 2016 r.

Dyskusja o brexicie zmienia się więc w debatę o demokracji. Wśród Brytyjczyków narastają tymczasem frustracja politykami i obawy dotyczące spraw praktycznych, jak zaopatrzenie w żywność i leki po wyjściu z Unii bez porozumienia. ©℗

Czytaj także: Bunt wzgardzonych - rozmowa Dariusza Rosiaka z prof. Frankiem Furedim

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]