Ładowanie...
Koncert: Mozart i Salieri: geniusz, zazdrość, muzyka
Koncert: Mozart i Salieri: geniusz, zazdrość, muzyka
W każdej dziedzinie doskonałość przeraża i ta sakralna czy magiczna wartość doskonałości tłumaczy uczucie lęku, który odczuwa się nawet w najbardziej cywilizowanych społeczeństwach wobec świętego lub geniusza" – tak Mircea Eliade, słynny filozof i historyk religii, definiował spotkanie z wybrańcem Bogów, geniuszem.
Amadeus - umiłowany przez Boga, Wybraniec, dziecko szczęścia, jednorożec. Wiele imion dla tajemniczej postaci genialnego artysty.
Film Milosza Formana "Amadeus", opowiadający o genialnym Mozarcie i jego zawistnym konkurencie, miernym kompozytorze Salierim, stał się inspiracją do debaty o naturze geniusza. Historia i mit, Mozart i Salieri, ich prawdziwe biografie w zderzeniu z Formanowskim mitem. Kim jest geniusz z punktu widzenia neurobiologii, neurobiologia i „fizyka” aktu twórczego, czym jest tworzenie, kreacja? Morderczy spór filmowego Mozarta i Salieriego odczytany poprzez biblijną przypowieść i Kainie i Ablu, zazdrość w perspektywie neurobiologii, zazdrość destrukcyjna i zazdrość twórcza, zazdrość a resentyment.
Podczas środowego koncertu w kościele Ojców Dominikanów w Krakowie przy ulicy Stolarskiej 12, wybitni uczeni prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog i Dariusz Czaja - antropolog kultury, będą prowadzić pasjonującą debatę o Mozarcie i Salireim: o geniuszu i morderczej zazdrości. Debata odbywająca się w ramach Copernicus Festival, pełna będzie muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonio Saleiriego, wykonywanej przez znakomity zespół Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Początek o godzinie 20.30. Wstęp wolny.
W programie:
- SALIERI Sinfonia Veneziana
- MOZART Sinfonia A-dur
- SALIERI Salve Regina
- MOZART Ave verum
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]