Reklama

Koncert: Mozart i Salieri: geniusz, zazdrość, muzyka

Koncert: Mozart i Salieri: geniusz, zazdrość, muzyka

19.05.2015
Czyta się kilka minut
We środę w Krakowie w ramach Festiwalu Kopernika niezwykły koncert-debata: bohaterami będą Mozart i Salieri...
Plakat koncertu Amadeus: przypowieść o Kainie i Ablu
W

W każdej dziedzinie doskonałość przeraża i ta sakralna czy magiczna wartość doskonałości tłumaczy uczucie lęku, który odczuwa się nawet w najbardziej cywilizowanych społeczeństwach wobec świętego lub geniusza" – tak Mircea Eliade, słynny filozof i  historyk religii, definiował spotkanie z wybrańcem Bogów, geniuszem.

Amadeus - umiłowany przez Boga, Wybraniec, dziecko szczęścia, jednorożec. Wiele imion dla tajemniczej postaci genialnego artysty.

Film Milosza Formana "Amadeus", opowiadający o genialnym Mozarcie i jego zawistnym konkurencie, miernym kompozytorze Salierim, stał się inspiracją do debaty o naturze geniusza. Historia i mit, Mozart i Salieri, ich prawdziwe  biografie w zderzeniu z Formanowskim mitem. Kim jest geniusz z punktu widzenia neurobiologii, neurobiologia i „fizyka” aktu twórczego, czym jest tworzenie, kreacja? Morderczy spór filmowego Mozarta i Salieriego odczytany poprzez biblijną  przypowieść i Kainie i Ablu, zazdrość w perspektywie neurobiologii, zazdrość destrukcyjna i zazdrość twórcza, zazdrość a resentyment.

 przypowieść o Kainie i Ablu
Plakat koncertu Amadeus: przypowieść o Kainie i Ablu

Podczas środowego koncertu w kościele Ojców Dominikanów w Krakowie przy ulicy Stolarskiej 12, wybitni uczeni prof. Jerzy Vetulani - neurobiolog i Dariusz Czaja - antropolog kultury, będą prowadzić pasjonującą debatę o Mozarcie i Salireim: o geniuszu i morderczej zazdrości. Debata odbywająca się w ramach Copernicus Festival, pełna będzie muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonio Saleiriego, wykonywanej przez znakomity zespół Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Początek o godzinie 20.30. Wstęp wolny.

W programie:

  • SALIERI Sinfonia Veneziana
  • MOZART Sinfonia A-dur
  • SALIERI Salve Regina
  • MOZART Ave verum

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]