Reklama

Komunikat wydawcy "Tygodnika Powszechnego"

Komunikat wydawcy "Tygodnika Powszechnego"

15.01.2008
Czyta się kilka minut
Istnienie - poza formalnymi strukturami organizacyjnymi "Tygodnika Powszechnego" - honorowego gremium, jakim przez wiele lat był wpisywany do stopki redakcyjnej Zespół, miało dla pisma, jak też i dla osób wchodzących w skład Zespołu duże znaczenie symboliczne i emocjonalne.
Z

Zespół jako taki  nie uczestniczył w redagowaniu "Tygodnika Powszechnego" i nie miał  wpływu ani na decyzje (w tym personalne) redakcji, ani na zarządzanie wydawnictwem "Tygodnika Powszechnego". Rzeczywisty udział w tych procesach mieli oczywiście i mają niektórzy spośród członków Zespołu, pełniący funkcje w strukturach organizacyjnych Tygodnika, jak Krzysztof Kozłowski - Prezes Zarządu Fundacji Tygodnika Powszechnego, większościowego udziałowca spółki z o.o. "Tygodnik Powszechny" - wydawcy pisma, czy Józefa Hennelowa i ks. Adam Boniecki - Członkowie Stali Rady Fundacji, jej najwyższego organu statutowego. Ponadto ks. Adam Boniecki jest Wiceprezesem Zarządu Spółki "TP", a przede wszystkim Redaktorem Naczelnym "TP", zaś Józefa Hennelowa i Marian Stala - stałymi felietonistami.

Zespół nie pełnił roli Rady Programowej "Tygodnika Powszechnego", ani  tym bardziej organu nadzorczego spółki, jako że nigdy nie miał po temu podstawy prawnej.

Zmiany organizacyjne i właścicielskie w "Tygodniku Powszechnym", które następowały od roku 2002, kiedy powstała i objęła udziały w spółce Fundacja Tygodnika Powszechnego, wymagały zmiany formuły Zespołu na przystosowaną do obecnych realiów, uwzględniającą obowiązujące w Polsce przepisy prawa oraz zwyczaje panujące na rynku prasowym. Dostrzegli to zarówno członkowie Zespołu, jak i redakcja oraz wydawca "TP"

Tak więc nazwiska tych spośród członków Zespołu, którzy wyrazili taką wolę: Haliny Bortnowskiej, Józefy Hennelowej, ks. Jana Kracika, ks. Grzegorza Rysia i Mariana Stali wpisane będą do stopki redakcyjnej od najbliższego wydania "TP" wśród Stałych Współpracowników "Tygodnika Powszechnego", a ich teksty Czytelnicy będą regularnie znajdować na naszych łamach.

Jacek Ślusarczyk

Prezes Zarządu Tygodnika Powszechnego, sp. z o.o

Ks. Adam Boniecki

Wiceprezes Zarządu Tygodnika Powszechnego, sp. z o.o

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]