Reklama

Kolegium w modzie

Kolegium w modzie

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Starsze od Sorbony, przez lata zapomniane. Dziś, przywrócone do świetności, paryskie Collège des Bernardins zaprasza do studiowania także niewierzących. Czy to nowy model uczelni katolickiej?
Kolegium Bernardynów, Paryż, maj 2011 r. Fot. Laurence de Terline / COLLÈGE DES BERNARDINS
D

Do niedawna pod niszczejącymi gotyckimi ostrołukami mieściła się remiza strażacka. Ostatnio – odżyła wspaniała przeszłość.
Nie sposób sobie wyobrazić, co stałoby się ze średniowieczną perłą cysterskiej architektury w sercu Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu, gdyby nie kardynał Jean-Marie Lustiger. On to – w młodości, kiedy był jeszcze duszpasterzem studentów – sobie tylko znanym sposobem wśliznął się do wnętrza. I powziął zobowiązanie: że przywróci zabytkowi dawną świetność.
Musiały minąć dziesiątki lat, aby to marzenie się spełniło. Dziś Collège des Bernardins jest znowu prężnym ośrodkiem myśli chrześcijańskiej. I do tego otwartym na świat.
Ostentacyjna surowość
Wejść do środka prosto z gwarnej paryskiej ulicy – do ascetycznej, głównej nawy budynku – to jakby cofnąć się o osiem wieków. Na ścianach nie wisi żaden obraz ani witraż. W górze krzyżują...

7633

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]