Reklama

Kodeks Boga nie chroni

Kodeks Boga nie chroni

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Zoll: Przedmiotem ochrony nie jest obiekt kultu, np. Pan Bóg, tylko człowiek i jego uczucia. Nie istnieje więc przestępstwo bluźnierstwa, jest natomiast przestępstwo naruszenia uczuć religijnych przez zaatakowanie przedmiotu kultu. Rozmawiali Dariusz Jaworski i Maciej Müller
D

Dariusz Jaworski, Maciej Müller: Co dla Pana jest bluźnierstwem?

Prof. Andrzej Zoll: Patrząc nieprawniczo, jest nim zaatakowanie obiektu uczuć religijnych w sposób, który nie jest krytyką, ale obrazą. To naruszenie godności tego obiektu.

Innymi słowy, obrażanie chrześcijańskiego Boga jest bluźnierstwem, ale nie jest nim np. publiczne podarcie zdjęcia papieża Jana Pawła II przez irlandzką piosenkarkę Sinéad O’Connor.

Pojęcie bluźnierstwa jest więc stricte religijne?

Tak. Bez sfery religijnej nie ma kategorii bluźnierstwa. W innych przypadkach można użyć tego wyrażenia jedynie w cudzysłowie.

W polskim prawie bluźnierstwo nie występuje, czyli nie jest ono karane...

Pamiętajmy, że ustawodawstwo przeszło ewolucję....

9896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]